Ryzyko gospodarcze nie jest kosztem uzyskania przychodów

Kategoria: CIT
Autor: Sylwia Maliszewska
Data: 09-04-2015 r.

Jeżeli spółka rozwiąże umowy najmu i umowy o współprace w celu zmniejszenia strat ekonomicznych, to działań tych nie może uznać za koszty poniesione w celu zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodów.

Poniesienia kosztów stanowiących efekt podjętego ryzyka gospodarczego podatnik nie może sobie rekompensować za pomocą przepisów podatkowych. Nie wszystkie wydatki związane z działalnością gospodarczą stanowią koszty uzyskania przychodów. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach.  

 

Chodziło o spółkę, która podjęła decyzję o otwarciu nowego wydziału produkcyjnego i w tym celu zawarła z podmiotem zewnętrznym umowę najmu nieruchomości zabudowanej (hala produkcyjna, zaplecze socjalne, plac składowy) oraz dodatkowo umowę o współpracy.

Jednak ze względu na spadek zamówień spółka zmieniła swoje plany biznesowe i podjęła decyzję o wypowiedzeniu umów z przyczyn ekonomicznych. Między spółką i wynajmującym powstał na tym tle spór, który rozstrzygnięto w sądzie. Spółka w ramach uregulowania powstałych roszczeń zgodziła się wypłacić wynagrodzenie za wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu i wynagrodzenie za wcześniejsze rozwiązanie umowy o współpracę.

Wątpliwości dotyczyły tego, czy kwoty zafakturowane na spółkę tytułem wynagrodzenia za wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu i umowy o współpracy mogą stanowić dla niej koszty uzyskania przychodów.

Organ skarbowy uznał, że wynagrodzenia za wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu i umowy o współpracy nie znajduje się w zamkniętym katalogu wydatków nie stanowiących kosztów podatkowych. Wydatek tego rodzaju musi spełniać ogólną przesłankę zawartą w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, czyli powinien być poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Zapłata wynagrodzenia z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy najmu i umowy o współpracę nie spełnia przesłanek wymienionych w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Oznacza to, że taki wydatek nie może być uznany za koszt uzyskania przychodu.

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 20 marca 2015 r., nr IBPBI/2/423-1511/14/JP

Sylwia Maliszewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37015 )
Array ( [docId] => 37015 )