Sprzedaż nieruchomości powoduje przychód z działalności gospodarczej

Kategoria: CIT
Autor: Sylwia Maliszewska
Data: 17-12-2014 r.

Przedsiębiorca rozliczający się za pośrednictwem podatkowej księgi przychodów i rozchodów, będzie miał obowiązek prowadzenia pełnej rachunkowości po przekroczeniu ustawowego limitu przychodów z działalności gospodarczej. Nawet jeżeli będzie to jednorazowy przychód ze sprzedaży nieruchomości.

Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych dotyczy osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody (w rozumieniu art. 14 ustawy o PIT) za poprzedni rok podatkowy wyniosły w walucie polskiej co najmniej równowartość kwoty określonej w euro w przepisach o rachunkowości.

Organ podatkowy zajął się sprawą przedsiębiorcy, który rozliczał się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, ale w 2014 r. sprzedał grunt wraz ze znajdującą się na nim halą. Łączna wartość sprzedaży, w tym ze sprzedaży środka trwałego oraz sprzedaży towarów i usług spowodowała osiągnięcie przychodu przekraczającego 1 200 000 euro (czyli limitu, którego przekroczenie powoduje obowiązek prowadzenia pełnej rachunkowości w 2015 r.).

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy wyjaśnił, że przychód ze sprzedaży środków trwałych (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych) jest przychodem z działalności gospodarczej. Każdy zaś przychód z działalności gospodarczej w ramach art. 14 ustawy o PIT powinien być uwzględniony przy obliczaniu limitu przychodu decydującego o obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych. W konsekwencji będzie miał obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych począwszy od 1 stycznia 2015 roku.

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 5 września 2014 r., nr ITPB1/415-691/14/MP

Sylwia Maliszewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36245 )
Array ( [docId] => 36245 )