Studia podyplomowe przedsiębiorca może wliczyć w koszty podatkowe

Kategoria: CIT
Autor: Magdalena Płachecka
Data: 16-06-2014 r.

Wydatki na studia wspólnik spółki cywilnej może zaliczyć do kosztów prowadzonej działalności proporcjonalnie do udziału w spółce. Organy skarbowe uznają często studia podyplomowe za wydatki służące podniesieniu kompetencji niezbędnych do prowadzenia firmy.Trzeba jednak pamiętać o odpowiedniej dokumentacji wydanych kwot.

Podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą muszą wykazać się szczególną ostrożnością w zaliczaniu do kosztów podatkowych wydatków związanych z ich osobą. Organy podatkowe coraz częściej przypisują kosztom tego typu charakter osobisty, co ich zdaniem wyklucza możliwość rozpoznania wydatku jako kosztu podatkowego. Wiele wątpliwości w tym zakresie pojawia się przy okazji wydatków, które służą zarówno celom osobistym, jak i firmowym. Do takich należą m.in. wydatki poniesione na edukację.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał, że koszty związane z podjęciem studiów podyplomowych związanych z profilem działalności stanowią koszt podatkowy przedsiębiorcy. Zdaniem organu skarbowego istotne jest ustalenie, czy wydatki związane są ze zdobywaniem wiedzy i umiejętności niezbędnych w prowadzonej firmie, czy też służą tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia przedsiębiorcy. W tym drugim przypadku mamy do czynienia z wydatkiem o charakterze osobistym, który nie podlega zaliczeniu do kosztów podatkowych.

Warto podkreślić, że zasadniczo wydatki poniesione na sfinansowanie studiów podyplomowych nie budzą większych kontrowersji. Ten rodzaj edukacji ma z założenia charakter bardzo szczegółowy, doprecyzowujący zdobytą dotychczas wiedzę, a studenci biorą w nich udział głównie w celu podniesienia kwalifikacji zawodowych, a nie – szeroko rozumianego – rozwoju osobistego.

Źródło:

interpretacja indywidualna z 11 kwietnia 2014 r., nr IBPBI/1/415-54/14/SK

Magdalena Płachecka, ekspert podatkowy w spółce doradztwa podatkowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35135 )
Array ( [docId] => 35135 )