Wydatki na posiłki w trakcie szkoleń można zaliczyć do kosztów

Kategoria: CIT
Autor: Sylwia Maliszewska
Data: 03-02-2015 r.

Wydatki na zakup artykułów spożywczych i usług gastronomicznych nabywanych przez podatnika w związku z organizowanymi szkoleniami dla pracowników, których celem jest podnoszenie ich kwalifikacji zawodowych, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów.

Zagadnienia związane z możliwością zaliczania wydatków okołoszkoleniowych do kosztów uzyskania przychodów nieustannie budzą wątpliwości podatników. Podobnie było w przypadku spółki, która organizowała dla swoich pracowników szkolenia. Zamiarem szkoleń było podnoszenie umiejętności zatrudnionych, co przyczyniać się miało do zwiększenia obrotów.

Organ skarbowy przypomniał, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie, racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki, związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów (z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy CIT).

Dodatkowo urząd skarbowy poinformował, że aby określony wydatek można było uznać za koszt podatkowy, między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu, zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów.

Za wydatki na zakup żywności, napojów i usług gastronomicznych, wyłączone z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy CIT uznaje się te, których wyłącznym bądź dominującym celem jest stworzenie pewnego wizerunku podatnika, stworzenie dobrego obrazu jego firmy, czy działalności, wykreowanie pozytywnych relacji z uczestnikami danych spotkań. Chodzi tu o działania skierowane na zewnątrz, nie dotyczą one zatem pracowników firmy. Zatem wydatki na posiłki serwowane w trakcie szkoleń pracowniczych można zaliczyć do kosztów podatkowych.

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 12 grudnia 2014 r. (IBPBI/2/423-1355/14/SD)

Sylwia Maliszewska, specjalista w zakresie podatków

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36521 )
Array ( [docId] => 36521 )