Wymóg CIT-8, a połączenie spółek – zasięgnij wiedzy

Kategoria: CIT
Data: 03-05-2017 r.

Dowiedz się więcej na temat tego, co czeka spółkę, która zamierza połączyć się z innym podmiotem. Czy należy w tej sytuacji złożyć deklarację Cit – 8? Poznaj postawę organu podatkowego w tej sprawie, oraz sprawdź komentarz eksperta.

W sytuacji, gdy do fuzji przedsiębiorstw dochodzi w trakcie roku podatkowego, wówczas przychodów i kosztów spółki przejmowanej osiągniętych od początku roku podatkowego do dnia połączenia nie wykazuje się w odrębnym zeznaniu podatkowym – takie wnioski płyną z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, nr 2461-IBPB-1-3.4510.63.2017.1.MST.

Zapoznaj się z okolicznościami wydarzenia.

Chodziło o spółkę, która wchodzi w skład podatkowej grupy kapitałowej, rozważa ona połączenie z podmiotem krajowym, w którym posiada 100% akcji. Spółka przejmowana nie wchodzi w skład Podatkowej Grupy Kapitałowej (dalej: PGK). W opisywanym zdarzeniu przyszłym spółki nie będą zamykały ksiąg rachunkowych. Zarówno dla PGK (w skład której wchodzi spółka przejmująca), jak i dla spółki przejmowanej, rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, do połączenia może dojść w trakcie roku podatkowego.

W czym tkwił problem?

Wątpliwości dotyczyły tego, czy spółka przejmująca będzie miała obowiązek złożenia deklaracji CIT-8 o dochodach (stratach) osiągniętych przez spółkę przejmowaną do dnia połączenia. Nie było też wiadomo, czy przy obliczeniu dochodu (straty) trzeba uwzględnić także przychody i koszty spółki przejmowanej osiągnięte w roku podatkowym.

Stanowisko organu podatkowego – korzyść dla spółki?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zwrócił uwagę, że księgi rachunkowe spółki przejmowanej nie zostaną zamknięte w związku z połączeniem, rok podatkowy spółki przejmowanej nie zostanie zakończony. W konsekwencji, spółka przejmująca nie będzie zobowiązana, jako następca prawny, do złożenia w imieniu spółki przejmowanej zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) obejmującego okres od początku roku podatkowego, w którym nastąpi połączenie do dnia połączenia, gdyż wskutek połączenia rok podatkowy spółki przejmowanej nie zakończy się.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej

Spółka przejmująca, jako następca prawny spółki przejmowanej, będzie zobowiązana do uwzględnienia tych przychodów i kosztów przy obliczeniu swojego dochodu (straty), i tak obliczony dochód (strata) będzie podlegał zsumowaniu z dochodem (stratą) innych spółek wchodzących w skład PGK przy obliczaniu dochodu (straty) PGK.

Komentarz eksperta:

Barbara Dąbrowska
dyrektor ds. finansów i compliance w firmie consultingowej, trener i wykładowca

Na początku zwróćmy uwagę, że zgodnie z art. 7a ustawy o CIT dochód i stratę spółek wchodzących w skład PGK oblicza się odrębnie. Dochód PGK stanowi suma dochodów bądź strat spółek wchodzących w skład PGK.

Z dochodu PGK nie pokrywa się strat spółek wchodzących w skład grupy, poniesionych przez nie w okresie przed powstaniem grupy. Na podstawie wskazanych regulacji można stwierdzić, że podatek dochodowy od osób prawnych jest podatkiem rocznym.

O stracie podatkowej bądź dochodzie podatkowym można orzec dopiero po zakończeniu roku podatkowego.

Proszę zauważyć, że można nie zamykać i nie otwierać ksiąg rachunkowych w przypadku połączenia jednostek, gdy w myśl ustawy o rachunkowości rozliczenie połączenia następuje metodą łączenia udziałów i nie powoduje powstania nowej jednostki. W omawianej interpretacji podatnik skorzystał z powyższej ustawowej możliwości i nie zamknął ksiąg na dzień połączenia jednostek.

Bazując na powyższych stwierdzeniach należy uznać, że nie było przesłanek do ograniczenia prawa ujęcia w podstawie opodatkowania uzyskanych przychodów i poniesionych kosztów przez łączące się spółki kapitałowe od początku roku podatkowego. Przy założeniu, że w związku z połączeniem nie doszło do zamknięcia na dzień połączenia ksiąg rachunkowych i zakończenia roku podatkowego.

Rozliczenie wyniku podatkowego spółki przejmowanej za rok połączenia powinna dokonać spółka przejmująca we własnym rozliczeniu.

W przypadku zastosowanej metody łączenia udziałów wraz z niezamykaniem roku podatkowego, przychody oraz koszty spółki przejmowanej uzyskane od początku roku podatkowego podlegają zwyczajowo zsumowaniu z bieżącym wynikiem spółki przejmującej uzyskanym od początku roku.

Praktyczne skutki wydanej interpretacji

PGK, będąca podatnikiem podatku dochodowego, w zeznaniu rocznym CIT-8 dla PGK za rok połączenia powinna zsumować dochód lub stratę spółki przejmującej, który zgodnie z zasadami kalkulacji podatku dochodowego od osób prawnych zawartych w art. 1 a ust. 7 ustawy o CIT uwzględniać będzie także przychody i koszty spółki przejmowanej od początku roku podatkowego do dnia połączenia.

Interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 7 marca 2017 r., nr 2461-IBPB-1-3.4510.63.2017.1.MST

Polecamy również w portalu FK:

  • art. 1a ust. 7, art. 7a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 1888 ze zm.),
  • art. 12 ust. 3 pkt 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 1047 ze zm.).

Tagi: cit 8

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40335 )
Array ( [docId] => 40335 )