Zagraniczne spółki będą opodatkowane po 1 stycznia 2015 r.

Kategoria: CIT
Autor: Bogdan Świąder
Data: 10-10-2014 r.

Nowe przepisy uszczelniające system podatkowy mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2015 r. Chodzi przede wszystkim o naprawienia błędu, który opóźnił wejście w życie nowelizacji ustawy o CIT dotyczącej objęcia podatkiem dochodowym zagranicznych spółek kontrolowanych.

Sejm ma się zająć projektem zmieniającym vacatio legis ustawy, która ma ukrócić wyprowadzanie przez firmy zysków za granicę, tak aby mogła ona wejść w całości w życie od 1 stycznia 2015 r. Ustawa wchodzi w życie z 1 stycznia 2015 r. z wyjątkiem przepisów dotyczących dochodów zagranicznych spółek kontrolowanych, które wchodzą w życie pierwszego dnia czwartego miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia oraz przepisów dotyczących certyfikatów rezydencji, które wchodzą w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia.

Do końca września 2014 r., nie została jednak ogłoszona ustawa podpisana 17 września przez prezydenta. Publikacja nastąpiła dopiero w piątek 3 października 2014 r.

Aby przepisy obowiązywały od 1 stycznia 2015 r., do 30 listopada ustawa korekcyjna musi zostać przyjęta przez Sejm, podpisana przez Prezydenta RP i opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Minister finansów wyjaśnia, że w ustawie budżetowej nie zostały przewidziane dodatkowe dochody z tytułu opodatkowania zagranicznych spółek kontrolowanych. Zdaniem resortu finansów znowelizowane przepisy wspierają uczciwą konkurencję wśród przedsiębiorców i są korzystne dla podatników.

Bogdan Świąder, doradca podatkowy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35847 )
Array ( [docId] => 35847 )