Zaliczanie wydatku na paliwo do kosztów podatkowych

Kategoria: CIT
Autor: Piotr Kowalski
Data: 23-12-2014 r.

Organy skarbowe nie kwestionują możliwości zaliczenia wydatków na paliwo do kosztów uzyskania przychodów. Wątpliwości mogą się jednak pojawić, gdy podmiot prowadzący działalność transportową posiada magazyn paliwa – zbiorniki.

Koszty zakupu do zbiornika, z którego są tankowane samochody, paliwa niezbędnego do wykonywania usług świadczonych przez podatnika spełniają przesłanki wynikające z art. 15 ust. 1 ustawy CIT i  przy zachowaniu właściwej dokumentacji, można je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Potwierdził to m.in. dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 17 marca 2014 r., nr IBPBI/2/423-1688/13/PC, wskazując, iż usługą wykonaną przez podatnika jest w istocie zlecony mu transport, możliwy do zrealizowania dzięki nabytemu do samochodów paliwu. Nie sposób jednak uznać, że paliwo to staje się główną substancją wykonywanych usług transportowych czy też innymi słowy, częścią tych usług. Wydatki te należy zakwalifikować do kosztów podatkowych, których związek z uzyskiwanymi przychodami jest pośredni.

Wydatki na zakup paliwa do zbiornika nie mają bezpośredniego wpływu na wysokość przychodu z tytułu usług transportu międzynarodowego i po spełnieniu przesłanek określonych w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych będą podlegały zaliczeniu w koszty uzyskania przychodów, zgodnie z art. 15 ust. 4d ww. ustawy. Jako koszty, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, będą potrącalne w dacie ich poniesienia.

Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

A zatem wydatki poniesione na zakup paliwa w związku z prowadzoną działalnością, jako koszty pośrednie, należy ująć w ciężar kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia, zgodnie z art. 15 ust. 4d i ust. 4e ustawy o CIT niezależnie od tego, czy jest ono tankowane do zbiorników w samochodach czy zbiornika w bazie samochodowej.

Piotr Kowalski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36360 )
Array ( [docId] => 36360 )