Zaliczka nie jest kosztem podatkowym

Kategoria: CIT
Data: 28-11-2012 r.

Zaliczka nie jest kosztem poniesionym, gdyż podlega zwrotowi, dlatego podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów dopiero, gdy nastąpi wykonanie usługi.

Koszt z zaliczki powstanie dopiero w dacie wykonania usługi, a więc rozliczenia transakcji fakturą końcową lub innym dokumentem.

Przykład

Usługa została wykonana we wrześniu, a faktura VAT dokumentująca rozliczenie transakcji również jest z datą wrześniową - księgowanie kosztu powinno odbyć się w dacie wrześniowej, niezależnie od daty wpływu faktury.

Wartość netto faktury VAT powinna obciążyć konto zespołu 3 „Rozliczenie zakupu”, aż do momentu rozliczenia transakcji. Dopiero w dacie otrzymania faktury końcowej, nabywca może obciążyć koszty operacyjne jednostki.

Zaliczka nie ma charakteru definitywnego

Zaliczka nie spełnia więc ogólnej przesłanki zaliczenia jej do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o CIT. Będzie ona podlegała zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów dopiero, gdy nastąpi wykonanie usługi.

 

Koszty inne niż bezpośrednio związanymi z przychodami zalicza się do kosztów podatkowych w momencie ich poniesienia. Dniem poniesienia kosztu będzie dzień ujęcia kosztu w księgach rachunkowych na podstawie faktury VAT potwierdzającej wykonaną usługę. Należy jednak pamiętać o rozliczeniu VAT na zasadach ogólnych, a więc w dacie wpływu faktury.

Podstawa prawna:

  • art. 12 ust. 4 pkt 1, art. 15 ust. 1, ust. 4d i 4e ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r. nr 74, poz. 397 ze zm.).

Autor: Joanna Szyszkowska

Opracowanie redakcyjne: Lidia Pogodzińska


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30677 )
Array ( [docId] => 30677 )