Międzynarodowa współpraca fiskusa pomoże walczyć z oszustwami podatkowymi 

Data: 16-09-2013 r.

Sejm szykuje kolejną broń w walce z oszustwami podatkowymi. Polski fiskus ma współpracować z urzędami skarbowymi innych państw przy wymianie informacji o zobowiązanych do płacenia podatków, powiadamianiu o dokumentach oraz dochodzeniu lub zabezpieczaniu należności pieniężnych, w tym podatków i ceł każdego rodzaju.

Sejm uchwalił ustawę o wzajemnej pomocy przy dochodzeniu podatków, ceł i innych należności pieniężnych. Nowa ustawa jest koniecznością - wynika z obowiązku dostosowania polskiego prawa do dyrektywy Rady 201/24/UE.

 

Nowe regulacje mają zapewnić efektywniejsze korzystanie i udzielanie wzajemnej pomocy pomiędzy polskimi organami skarbowymi a urzędami zagranicznymi. Ma to być możliwe dzięki szerszej wymianie informacji pomiędzy państwami członkowskimi w stosunku do wszystkich osób prawnych i fizycznych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, na terenie całej Unii Europejskiej.

Urzędy skarbowe w całej UE mają wymieniać się informacjami o podatnikach dotyczącymi m.in. adresu zamieszkania, siedziby, rachunków bankowych, ruchomości i nieruchomości, wysokości uzyskiwanych dochodów i ich źródeł, rodzaju i miejsca zatrudnienia oraz rodzaju i miejsca prowadzonej działalności.

Nowe przepisy przewidują możliwość wspólnej pracy polskiego i zagranicznego urzędnika w polskim urzędzie skarbowym. Także polscy urzędnicy będą mogli wyjeżdżać do zagranicznych urzędów zajmujących się poborem podatków.

W czasie prac nad ustawą pojawiły się obawy, czy urzędnik innego państwa członkowskiego może być obecny przy wykonywaniu czynności podatkowych realizowanych przez polski urząd. Szczegóły współpracy między urzędami skarbowymi poszczególnych państw mają być jednak zawarte każdorazowo w bilateralnych umowach między polskim ministrem finansów, a jego zagranicznym odpowiednikiem.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30813 )
Array ( [docId] => 30813 )