Ułatwienia podatkowe dla kredytobiorców

Autor: Sylwia Maliszewska
Data: 21-04-2015 r.

Osoby fizyczne nie będą musiały płacić PIT od umorzonych kwot wierzytelności z tytułów zabezpieczonych hipotecznie kredytów udzielonych przed 15 stycznia 2015 r. na własne cele mieszkaniowe. Rozwiązanie takie znalazło się w projekcie przygotowanym przez resort finansów.

Ministerstwo Finansów, aby pomóc osobom, które mają kredyt we frankach szwajcarskich, przygotowało projekt rozporządzenia, które dotyczy niepobierania podatku od umorzonych kredytów. Przygotowano projekt rozporządzenia, na podstawie którego podatek nie będzie pobierany od umorzonych osobom fizycznym kwot wierzytelności z tytułów zabezpieczonych hipotecznie kredytów udzielonych przed 15 stycznia 2015 r. na własne cele mieszkaniowe.

 

Projektodawcy proponują też, aby podatek nie był pobierany w przypadku  stosowania przez banki ujemnych stóp referencyjnych. Natomiast w przypadku podatku dochodowego od osób prawnych resort finansów zakłada zaniechanie poboru podatku od dochodów stanowiących równowartość umorzonych zobowiązań z tytułu kredytów, od tej części kapitału, od której następuje zaniechanie poboru PIT. Z zaniechania będą mogli skorzystać nie tylko podatnicy , którzy wzięli kredyt na własne cele mieszkaniowe we franku szwajcarskim, lecz także w złotym, euro, czy też innej walucie.

Obecnie podmioty, które dokonują świadczeń osobom fizycznym, mają obowiązek sporządzać informację PIT-8C (na podstawie art. 42a ustawy o PIT). Informację tę muszą przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu do końca lutego. Po zmianach banki nie będą miały takiego obowiązku, a kredytobiorcy nie zapłacą podatku od umorzonych kredytów.

Nowe przepisy będą miały zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2015 r. do 31 grudnia 2016 r.

Źródło:

Projekt rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku dochodowego od osób prawnych od niektórych dochodów (przychodów) podatników podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku dochodowego od osób prawnych.

Sylwia Maliszewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36968 )
Array ( [docId] => 36968 )