Karta przedpłacona z ZFŚS jest wolna od podatku

Kategoria: PIT
Data: 12-12-2013 r.

Karty przedpłacone to w ostatnich latach coraz bardziej popularny prezent wręczany pracownikom z okazji różnego rodzaju świąt. Jeśli są one sfinansowane ze środków ZFŚS, po spełnieniu kilku warunków, mogą korzystać ze zwolnienia z podatku.

Wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych jest wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych.

W myśl tego przepisu rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi, a limit zwolnienia wynosi 380 zł w roku podatkowym.

Karty przedpłacone, czyli niespersonalizowane karty płatnicze zasilone środkami pieniężnymi, w świetle art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT należy traktować jako świadczenia pieniężne (takie stanowisko zajął również resort finansów w odpowiedzi z 6 stycznia 2010 r. na interpelację poselską nr 13008). Tym samym wartość przekazywanych pracownikom kart przedpłaconych jest zwolniona z podatku, jeśli:

  • zostały one przyznane w związku z finansowaniem działalności socjalnej,

  • są w całości finansowane ze środków ZFŚS lub funduszy związków zawodowych,

  • ich wartość nie przekracza – łącznie z innymi świadczeniami pieniężnymi i rzeczowymi, finansowanymi z ZFŚS lub funduszy związkowych, przyznanymi pracownikowi – 380 zł w roku podatkowym.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33511 )
Array ( [docId] => 33511 )