Korzystając z ulg i odliczeń z PIT trzeba pamiętać o odpowiednich dokumentach

Kategoria: PIT
Autor: Ewa Matyszewska
Data: 27-04-2014 r.

Podatnikom przysługuje prawo do skorzystania z ulg podatkowych, które polegają na odliczeniu od dochodu lub podatku pewnych kwot. W niektórych sytuacjach odliczane trzeba potwierdzić odpowiednimi dokumentami.

Jedna grupa ulg dotyczy odliczeń dokonywanych od dochodu. Znajdują się tu m.in.: składki na ubezpieczenie społeczne, opłaty za internet, wydatki rehabilitacyjne, darowizny. Składki na ubezpieczenie społeczne odliczane są na podstawie informacji o ich wysokości, poniesionych w trakcie roku. Wydatki internetowe pomniejszą dochód, gdy podatnik będzie posiadał dokumenty, potwierdzające ich poniesienie. Wydatki rehabilitacyjne, np. na sprzęt dla osób niepełnosprawnych czy na leki również odlicza się na podstawie faktur bądź rachunków.

 

Darowizny muszą być udokumentowane w zależności od tego, na jaki cel są przekazywane. Datki na cele kultu religijnego powinny być przekazane na konto obdarowanego. Podstawą odliczenia będzie wyciąg z konta bankowego. Osoby, które oddały honorowo krew, darowiznę w wysokości 130 zł za każdy litr oddanej krwi bądź osocza odliczą od dochodu na podstawie zaświadczenia ze stacji krwiodawstwa o jej przekazaniu.

Drugi katalog ulg to odliczenia od podatku. Podatek można pomniejszyć o składki zdrowotne oraz ulgę na dziecko. Składki zdrowotne odliczane są na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie.

Ulgi na dziecko nie trzeba w sposób szczególny dokumentować. Jednak urząd skarbowy ma prawo sprawdzić, czy podatnik w rzeczywistości wychowuje dziecko. Na życzenie urzędu skarbowego trzeba przedstawić zaświadczenia, oświadczenia oraz inne dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia, m.in.: odpis aktu urodzenia dziecka, zaświadczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka, odpis orzeczenia sądu o ustaleniu rodziny zastępczej lub umowę zawartą między rodziną zastępczą a starostą, zaświadczenie o uczęszczaniu pełnoletniego dziecka do szkoły.

Ewa Matyszewska, ekspert podatkowy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34760 )
Array ( [docId] => 34760 )