Metoda wyłączenia z progresją - unikanie podwójnego opodatkowania

Kategoria: PIT
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 23-10-2012 r.

Wysokość podatku dla podatników, którzy podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu i, oprócz dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych, uzyskują jeszcze dochody z tytułu wykonywanej działalności lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Polski określa się według jednej z dwóch metod unikania podwójnego opodatkowania. Sprawdź, na czym polega metoda wyłączenia z progresją.

Metody unikania podwójnego opodatkowania

W odniesieniu do dochodów osób fizycznych zastosowanie mają dwie metody unikania podwójnego opodatkowania:

  • metoda wyłączenia z progresją (art. 27 ust. 8 ustawy o PIT) oraz
  • metoda zaliczenia proporcjonalnego (art. 27 ust. 9 ustawy o PIT).

Nieograniczony obowiązek podatkowy i ograniczony obowiązek podatkowy

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o PIT, osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Polski (posiadają na terytorium Polski ośrodek interesów życiowych lub przebywają na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym), podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Z kolei osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

Metoda wyłączenia z progresją

Jeżeli podatnik, mający nieograniczony obowiązek podatkowy, oprócz dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach ogólnych osiągał również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Polski lub dochody ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Polski, zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych – podatek określa się w następujący sposób:

  • do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym dodaje się dochody zwolnione od tego podatku i od sumy tych dochodów oblicza się podatek według skali podatkowej;
  • do tak obliczonej sumy dochodów ustala się stopę procentową tego podatku;
  • ustaloną stopę procentową stosuje się do dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.


Zobacz także:

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30902 )
Array ( [docId] => 30902 )