Nie można opodatkować PIT odsetek od zaległego zasiłku

Kategoria: PIT
Autor: Piotr Kowalski
Data: 10-03-2015 r.

Urząd skarbowy nie może żądać zapłaty podatku z tytułu odsetek od wypłaconego przez ZUS z opóźnieniem zasiłku chorobowego. Z kolei ZUS nie musi w takiej sytuacji wystawiać informacji PIT-8C.

Jeżeli prawo do zasiłku chorobowego powstanie w trakcie trwania stosunku pracy, wówczas wypłacone z tego tytułu odsetki muszą być zwolnione z opodatkowania. Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach orzekając w sprawie podatnika, którego urząd skarbowych chciał obciążyć podatkiem od wypłaconych przez ZUS odsetek z tytułu zasiłku.  

Podatnik nabył prawo do zasiłku chorobowego w 2002 r. Po okresie wypłaty świadczeń chorobowych przez pracodawcę, ZUS odmówił mu wypłaty zasiłku za dalszy okres. Dopiero w 2008 r. Sąd Apelacyjny wydał wyrok, w którym nakazał Zakładowi wypłatę zaległego świadczenia chorobowego. Na jego podstawie ZUS ostatecznie wypłacił mężczyźnie zasiłek wraz z odsetkami za 143 dni zwolnienia chorobowego, a następnie wystawił informację PIT-8C, zgodnie z którą podatnik obciążony został obowiązkiem podatkowym.

Podatnik miał wątpliwości, czy ZUS miał prawo wystawić informację PIT-8C i czy musi on zapłacić PIT od wypłaconych odsetek. Wystąpił w tej sprawie interpretację do izby skarbowej, której interpretacja nie była dla podatnika korzystna. Zdaniem organu skarbowego odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, jako niewymienione w art. 21 ust. 1 ustawy o PIT, podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.  

Argumentacji tej nie podzielił jednak WSA w Gliwicach, do którego trafiła skarga podatnika. Sąd podkreślił, że prawo do zasiłku chorobowego nastąpiło w trakcie trwania stosunku pracy. Zwolnienie na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 95 ustawy o PIT ma zastosowanie również do zasiłku wypłacanego zatrudnionemu podczas trwania stosunku pracy. Skoro prawo do zasiłku chorobowego powstało w okresie zatrudnienia, to wypłacone przez ZUS odsetki również podlegały zwolnieniu podatkowemu.

Źródło:

Wyrok WSA w Gliwicach z 15 października 2014 r., I SA/Gl 1629/13

Piotr Kowalski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36788 )
Array ( [docId] => 36788 )

Array ( [docId] => 36788 )