Opodatkowanie według skali

Kategoria: PIT
Autor: Styczyński Rafał
Data: 19-07-2012 r.

Podstawą do wyliczenia podatku jest dochód, rozumiany jako różnica między przychodami uzyskanymi przez podatnika a kosztami poniesionymi w celu uzyskania tych przychodów. Dodatkowo tak obliczony dochód na koniec roku koryguje się o różnicę między wartością remanentu końcowego i początkowego

Podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych mają obowiązek bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy. Obowiązek wpłacania zaliczki powstaje, poczynając od miesiąca, w którym dochody podatnika przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku. Zaliczkę za grudzień, w wysokości należnej za listopad, uiszcza się w terminie do 20 dnia grudnia. Po zakończeniu roku podatnicy zobowiązani są do złożenia rocznego zeznania podatkowego do końca kwietnia.

Podstawą obliczenia zaliczek na podatek dochodowy jest w tym przypadku dochód (nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania). Jego ustalenia dokonuje się na podstawie prowadzonej prze podatnika podatkowej księgi przychodów i rozchodów lub ksiąg rachunkowych. W księgach tych ewidencjonowane są zarówno przychody uzyskane w ramach działalności gospodarczej oraz koszty uzyskania tych przychodów. Podatnikowi przysługują odliczenia od podstawy opodatkowania np. z tytułu zapłaconych składek na ubezpieczenie społeczne, czy też straty z lat ubiegłych.

 

Od tak obliczonego podatku przysługują odliczenia np. z tytułu zapłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Podatnik korzystający z tej formy rozliczania musi pamiętać o comiesięcznym obliczaniu zaliczek na podatek i wpłacanie ich na rachunek urzędu skarbowego do 20 każdego następnego miesiąca.

Po zakończeniu roku podatkowego, do 30 kwietnia roku następnego, podatnik zobowiązany jest do złożenia zeznania rocznego (PIT-36) o wysokości osiągniętego dochodu i wpłacie różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu, a sumą wpłaconych uprzednio zaliczek. Jeżeli nie wystąpi dochód, podatnik wykazuje w zeznaniu stratę.


Zobacz także:

Styczyński Rafał

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30856 )
Array ( [docId] => 30856 )