Ostatnie dni na przesłanie formularzy PIT-11 i PIT-40

Kategoria: PIT
Autor: Maciej Soprych
Data: 24-02-2015 r.

Do końca lutego pracodawcy mają obowiązek przesłania pracownikom oraz właściwym urzędom skarbowym wypełnionych formularzy PIT-11 i PIT-40. W tym roku ostatni dzień lutego przypada w sobotę, dlatego ostatnim dniem na przesłanie dokumentów jest 2 marca.

Pracodawcy zatrudniający pracowników zobowiązani są do wystawiania informacji o wysokości osiągniętego dochodu i pobranych zaliczkach. Do końca lutego jest czas na przesłanie do urzędu skarbowego rocznego obliczenia podatku w formie elektronicznej. Termin na złożenie urzędowi informacji w formie papierowej minął z końcem stycznia.  

 

Zakład pracy może przygotować dla pracownika roczne rozliczenie PIT-40, ale pod warunkiem, że do 10 stycznia pracownik złożył oświadczenie PIT-12.

Formularz PIT-40 dotyczy przychodów pracowników osiąganych na zasadach ogólnych. Sporządzając ten dokument trzeba pamiętać, że od dochodu odliczane są składki na ubezpieczenia społeczne. Dodatkowo płatnik (pracodawca) powinien w rozliczeniu podatkowym pracownika ująć poniesione przez niego koszty dojazdów do pracy, o ile są one wyższe niż koszty zryczałtowane. Należy jednak wówczas odpowiednio je udokumentować (np. okresowymi biletami imiennymi).   

Na formularzu PIT-11 wykazywane są nie tylko dochody opodatkowane, ale również dochody zwolnione na podstawie umów międzynarodowych (w tym umów o unikaniu podwójnego opodatkowania). Formularz ten należy sporządzić wówczas, gdy dochodzi do wypłaty świadczeń z tytułu przychodów pochodzących z zagranicznych środków pomocowych.

Trzeba też pamiętać, że zeznanie PIT-11 i PIT-40  nie służą do rozliczania przychodów z innego źródła. Te należy wykazać na formularzu PIT-8C, który również należy złożyć do końca lutego (w tym roku do poniedziałku 2 marca). Termin ten dotyczy także formularzy PIT-R oraz IFT-1R.

Maciej Soprych

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36606 )
Array ( [docId] => 36606 )