Prezent ślubny dla pracownika jako koszt podatkowy

Kategoria: PIT
Data: 05-11-2012 r.

Sfinansowanie zakupu prezentu ślubnego dla pracownika ze środków obrotowych spółki może stanowić koszt uzyskania przychodów. Wydatki na prezenty okolicznościowe dla pracowników uważa się za element wynagrodzenia.

Do kosztów uzyskania przychodów zaliczamy koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródeł, z wyłączeniem kosztów wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT.

Wydatki poniesione na zakup prezentu dla pracownika choć nie mają bezpośredniego związku z osiąganymi przez spółkę przychodami, to jednak można uznać, że są pośrednio związane z działalnością przedsiębiorstwa. Można zatem potraktować prezent jako koszt.

Prezenty okolicznościowe to element wynagrodzenia

W praktyce wydatki na prezenty okolicznościowe dla pracowników uważa się za element wynagrodzenia i powszechny jest pogląd dopuszczający uznanie takiego wydatku za koszt uzyskania przychodów.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w stwierdził, że (….)prezenty wręczane w ww. okolicznościach stanowią dowód uznania i wdzięczności za przepracowane w Spółce lata. Jest to przejaw dobrych obyczajów, tradycji i kultury przedsiębiorstwa. Praktyka taka wpływa na podwyższenie motywacji i efektywności pracy obecnych pracowników, jako że wzrasta ich poczucie przynależności do organizacji, co w efekcie ma bezpośredni wpływ na wyniki pracy, tj. przychody osiągane z działalności Spółki..

(interpretacja indywidualna z 23 września 2011 r., sygn. IBPBI/2/423-762/11/AP)

Nie zapłacimy VAT od prezentów małej wartości

Jeżeli odliczymy VAT od prezentu to jego przekazanie należy opodatkować VAT i wystawić fakturę wewnętrzną VAT. Przekazanie prezentów jest wolne od VAT, jeśli przekazany prezent ślubny spełni kryteria tzw. prezentów małej wartości.

Podstawa prawna:

- art. 22 ust. 1 i art. 23 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.) - updof,
- art. 7 ust. 2 pkt 1 i ust. 3, art. 86 ust. 1 oraz art. 106 ust. 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.) - ustawa o VAT.

Magdalena Płachecka


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30904 )
Array ( [docId] => 30904 )