Rozliczanie aut firmowych do celów prywatnych pracowników

Kategoria: PIT
Autor: Jakub Rychlik
Data: 20-02-2015 r.

Od początku roku nastąpiły kolejne zmiany w sposobie wyliczania przychodów z tytułu nieodpłatnych świadczeń  w związku z wykorzystywaniem przez pracowników samochodów służbowych do celów prywatnych.

Zmiany wprowadziła ustawa z 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej (Dz.U. z 2014 r. 1662). Ustawodawca ustalił zasady wyliczania przychodów powstałych z tytułu nieodpłatnych świadczeń uzyskiwanych w związku z wykorzystywaniem przez pracowników samochodów służbowych do celów prywatnych.

Wartość przychodu jest obecnie ustalana w sposób ryczałtowy i zależy od pojemności silnika samochodu oraz liczby dni w miesiącu podczas, których samochód był wykorzystywany przez pracownika w jego prywatnych sprawach.

Jeśli pracownik będzie korzystał każdego dnia w miesiącu z samochodu z silnikiem o pojemności do 1.600 cm3, to jego przychód z tego tytułu wyniesie 250 zł. Jeżeli pojemność silnika będzie wyższa od wymienionej wartości, to przychód należy ustalić w wysokości 400 zł.

Gdyby pracownik wykorzystywał samochód na cele prywatne tylko przez część miesiąca wtedy miesięczny przychód należy wyliczyć mnożąc liczbę dni przez stawkę dzienną, która wynosi 1/30 wyżej wspomnianych kwot.

Przychód dla pracownika ustalany jest niezależnie od tego, czy korzystają z niego również inny pracownicy. Nie ma też znaczenia to, czy auto szef przekazał do użytku na podstawie umowy  o pracę. Również okazjonalne użycie samochodu służbowego będzie generowało przychód.

W sytuacji, gdy osoba zatrudniona skorzystała w danym miesiącu do celów prywatnych z więcej niż jego samochodu służbowego, wówczas przychód należy wyliczyć od każdego z nich.

Nowe przepisy nie wymusiły na pracodawcach obowiązku prowadzenia ewidencji na podstawie, której można byłoby ustalić przez ile dni w miesiącu i z jakich samochodów służbowych danych pracownik korzystał do celów prywatnych.

Jakub Rychlik

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36596 )
Array ( [docId] => 36596 )