Rozliczenie PIT za 2014 r. - wyższe ulgi na dzieci

Kategoria: PIT
Autor: Sylwia Maliszewska
Data: 17-12-2014 r.

Wyższe ulgi podatkowe na trzecie i kolejne dziecko, dodatkowe wsparcie dla rodzin z dziećmi – to najważniejsze elementy podpisanej przez prezydenta nowelizacji ustawy o PIT, która wejdzie w życie 1 stycznia 2015 r.

Nowelizacja podwyższa o 20 proc. kwotę ulgi przysługującej na trzecie i każde kolejne dziecko. Oznacza to, że podatnicy wykonujący władzę rodzicielską oraz pełniący funkcję opiekuna prawnego lub rodziny zastępczej w stosunku do trojga i większej liczby dzieci będą mogli odliczyć za każdy miesiąc sprawowania powyższych funkcji:

  • 92,67 zł na pierwsze i drugie dziecko,
  • 166.67 zł na trzecie dziecko oraz
  • 255 zł na czwarte i każde kolejne dziecko.

Osoby, które płacą niski podatek otrzymają dodatkowe wsparcie w kwocie stanowiącej różnicę między kwotą przysługującego odliczenia a kwotą odliczoną w zeznaniu rocznym. Zwrot będzie jednak limitowany. Nie będzie mógł przekroczyć łącznej kwoty zapłaconych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, które podlegają odliczeniu, pomniejszonej o kwotę tych składek odliczonych w PIT-36L, PIT-28 lub wykazanych w PIT-16A.

Obecnie rodzina z trójką dzieci, gdzie jeden z podatników zarabia miesięcznie 1680 zł, a drugi z małżonków nie osiąga dochodów otrzymuje zwrot 430,93 zł, czyli tyle ile wynosi podatek po odliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Po zmianach ta sama rodzina otrzyma dodatkowo 3793,19 zł, co odpowiada pełnej kwocie nieodliczonej od podatku ulgi na dzieci. Z nowych rozwiązań podatkowych będzie mogło skorzystać ponad milion.

Nowelizacja wejdzie w życie 1 stycznia 2014 r. i będzie miała zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2014 r., co oznacza, że podatnicy uprawnieni do skorzystania z ulgi będą mogli wykazać podlegającą zwrotowi kwotę w zeznaniu podatkowym za 2014 r.

Sylwia Maliszewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36213 )
Array ( [docId] => 36213 )

Array ( [docId] => 36213 )