W rozliczeniu PIT 2013 trzeba pamiętać o limicie kosztów autorskich

Kategoria: PIT
Data: 19-03-2013 r.

Od 2013 r. zmieniają się regulacje podatkowe dotyczące rozliczenia osób korzystających z prawa autorskich, np. artystów, dziennikarzy, twórców, wynalazców, naukowców. Nowe przepisy nie są korzystne, gdyż podatnicy stracili prawo do części 50-proc. kosztów uzyskania przychodów. Ustawodawca nie pozbawił jednak całkowicie możliwości ich uwzględniania w rozliczeniach PIT, ale ograniczył je limitem.

Do końca 2012 r. 50-proc. koszty podatkowe stosowane były do każdego uzyskanego przychodu z tytułu rozporządzania autorskimi prawami majątkowymi do utworów. Od tego roku obowiązuje specjalny próg dla korzystania z podwyższonych kosztów - 42 764 zł (połowa kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej – 85 528 zł).

Wprowadzony limit podatnicy będą mogli zastosować w rocznym zeznaniu PIT. W trakcie roku mogą korzystać z 50-proc. kosztów bez ograniczeń kwotowych. W konsekwencji w trakcie roku uprawniona osoba otrzyma wyższe wynagrodzenie, ale różnicę – przekraczającą nowy limit – będzie musiała zwrócić przy rocznym rozliczeniu z fiskusem. Oznacza to konieczność dopłaty PIT. Twórca lub autor utworu będzie mógł jednak złożyć płatnikowi (pracodawcy lub zleceniodawcy) oświadczenie o rezygnacji ze stosowania 50-proc. kosztów podatkowych w dowolnym momencie roku. W takim przypadku będzie miał uwzględniane koszty w wysokości 20%. i w zeznaniu rocznym nie wystąpi niedopłata PIT.

Zmienione zasady korzystania z 50-proc. kosztów będą musiały być uwzględnione po raz pierwszy w rozliczeniu za 2013 r., czyli w PIT składanym do końca kwietnia 2014 r.

Na podstawie ustawy o PIT koszty uzyskania przychodów w wysokości 50%. określa się z tytułu:

1) zapłaty twórcy za przeniesienie prawa własności wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego,

2) opłaty licencyjnej za przeniesienie prawa stosowania wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego, otrzymanej w pierwszym roku trwania licencji od pierwszej jednostki, z którą zawarto umowę licencyjną,

3) korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami (koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód).

Jeżeli podatnik udowodni, że koszty uzyskania przychodów były wyższe niż wynikające z zastosowania normy procentowej, przyjmuje je w wysokości kosztów faktycznie poniesionych.

Ustawa o PIT wyraźnie wskazuje, że 50-proc. koszty uzyskania przychodów nie mają zastosowania do przychodów z działalności gospodarczej. Za taki przychód uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Kosztami uzyskania przychodów są natomiast koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Dokonanie rozporządzenia prawami autorskimi przez twórcę

Zastosowanie kosztów w wysokości 50 proc. będzie możliwe, gdy dana osoba uzyska przychód z tytułu czynności będącej przedmiotem prawa autorskiego lub pokrewnego oraz gdy twórca dokona rozporządzenia prawami autorskimi do swojego utworu, czyli gdy przejdą one na zamawiającego dzieło (zleceniodawcę) lub gdy udzieli licencji na korzystanie z nich.

Podstawa prawna:

  • art. 22 i art. 32 ust. 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).

Bogdan Świąder, ekspert podatkowy


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30971 )
Array ( [docId] => 30971 )