Wykorzystywanie samochodu służbowego do celów prywatnych

Kategoria: PIT
Autor: Styczyński Rafał
Data: 12-04-2012 r.

Powszechne jest korzystanie przez pracowników z samochodów służbowych po godzinach pracy do celów prywatnych. Taki sposób ich użytkowania wywołuje określone skutki podatkowe.

Do przychodów pracownika ze stosunku pracy ustawodawca nakazuje zaliczać nie tylko świadczenia mające postać pieniężną. Przychodem są również świadczenia przekazywane w formie rzeczowej bądź niematerialnej. Do tych ostatnich należy zaliczyć wartość otrzymywanych od pracodawcy świadczeń nieodpłatnych bądź częściowo odpłatnych.

Wartość świadczeń polegających na nieodpłatnym korzystaniu z cudzego mienia ustala się na podstawie art. 11 ust. 2a pkt 4 ustawy o PIT. Wyznacznikiem tej wartości są zatem ceny rynkowe stosowane przy świadczeniu usług lub udostępnieniu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.

Z tego względu wysokość odpłatności za korzystanie z samochodów służbowych może być ustalana na podstawie cen wynajmu samochodów tej samej marki lub o analogicznych parametrach technicznych od firm rynkowych, zajmujących się taką działalnością.

 

Również organy podatkowe potwierdzają przedstawiony powyżej sposób rozliczania samochodu udostępnionego nieodpłatnie pracownikowi. W piśmie Naczelnika II Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej z 26 października 2004 r., nr PD/2/415-25/2004/29389, możemy przeczytać:

(…) ustalając przychód pracownika z udostępnienia samochodu służbowego do celów prywatnych, należy wziąć pod uwagę markę samochodu, rok produkcji, stan techniczny, przebieg, wyposażenie itp., a także zasady korzystania z niego (np. kto płaci za paliwo, przeglądy techniczne, naprawy itp.) i porównać z cenami usług świadczonych przez działające na tym samym terenie, co ww. Spółka, firmy zajmujące się wynajmem takich samochodów, które po analizie powyższych kryteriów odpowiadają samochodowi wykorzystywanemu przez pracownika (…)”.

Styczyński Rafał

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30840 )
Array ( [docId] => 30840 )