Zeznania podatkowe PIT-37 na nowych formularzach 

Kategoria: PIT
Data: 19-09-2013 r.

Z podatku za 2013 rok podatnicy rozliczą się na poprawionych formularzach. Resort finansów zapowiedział zmiany aż w 12 wzorach, m.in. w najczęściej stosowanych: w PIT-36, PIT-37, PIT-40, PIT-36L. Wprowadzenie nowych formularzy wynika m.in. z konieczności dostosowania ich do znowelizowanych przepisów podatkowych.  

Ministerstwo Finansów chce, aby nowe wzory miały zastosowanie do uzyskanych dochodów lub poniesionych strat od 1 stycznia 2013 r. Jedynie podatnicy, którzy przed wejściem w życie rozporządzenia złożyli zeznanie według dotychczasowych wzorów, nie będą musieli korzystać z nowych. Dotyczy to choćby osób podlegających w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, którzy przed opuszczeniem Polski muszą złożyć zeznanie podatkowe.

Modyfikacja wzorów wynika z konieczności uwzględnienia zmian, jakie wprowadziła ustawa z 24 października 2012 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w której ograniczono stosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów. Ponadto zrezygnowano z podawania niektórych danych identyfikacyjnych. W formularzach PIT-40 i PIT-36L nie będzie trzeba wpisywać adresu płatnika, z uwagi na to, że są już one podane w zgłoszeniu identyfikacyjnym i aktualizacyjnym. Podobnych danych nie trzeba będzie już wpisywać w PIT/D, który jest załącznikiem do zeznania podatkowego PIT-28, PIT-36 i PIT-37, w których takie informacje są już podane.

Rozporządzenie określa nowe wzory następujących formularzy: PIT-40, PIT-37, PIT-36, PIT-38,PIT-36L oraz PIT-39, a także załączników do nich, czyli: PIT/D, PIT/O, PIT/M, PIT/B, PIT/Z oraz PIT/ZG.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31070 )
Array ( [docId] => 31070 )