Wydatki poniesione przed przyjęciem auta do używania to koszt pośredni

Kategoria: PIT
Data: 22-07-2013 r.

Wydatki na przystosowanie pojazdu do używania, poniesione przed wprowadzeniem go do ewidencji środków trwałych, będą obok ceny nabycia stanowić składnik jego wartości początkowej.

Wartość początkową odpłatnie nabytego środka trwałego ustala się na poziomie ceny nabycia. Za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania oraz pomniejszoną o podlegający odliczeniu podatek od towarów i usług. Ponadto, do wartości początkowej środka trwałego należy również doliczyć wydatki na przystosowanie go do używania. Zgodnie bowiem z art. 16a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, środkiem trwałym może być wyłącznie taki składnik majątku, który jest kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia do używania.

 


W konsekwencji, przyjmuje się, że wartość początkową środka trwałego należy powiększyć nie tylko o koszty związane z zakupem, takie jak koszty transportu czy opłaty notarialne, ale również m.in. o wydatki remontowe (tak uznał np. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 6 czerwca 2012 r.,nr IBPBI/1/415-512/12/ZK). A zatem, wydatki te należy potraktować jako koszty przystosowania środka trwałego do używania, a co za tym idzie – ich kwota powinna powiększyć wartość początkową tego środka.


Magdalena Płachecka,
ekspert podatkowy




Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31038 )
Array ( [docId] => 31038 )