Zmiana metody unikania podwójnego opodatkowania z USA

Kategoria: PIT
Data: 08-08-2013 r.

Ratyfikowana konwencja z USA, którą właśnie podpisał prezydent przewiduje, że dochód osiągnięty za granicą nie podlega opodatkowaniu w Polsce, ale uwzględniany jest przy ustalaniu stawki podatkowej.

Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu z 8 października 1974 r. była jedną z pierwszych umów zawartych przez Polskę po 1945 r. w zakresie spraw podatkowych.

 

6 sierpnia 2013 r. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę z 21 czerwca 2013 r. o ratyfikacji Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisanej w Warszawie 13 lutego 2013 r. Przewiduje ona pełną klauzulę wymiany informacji między stronami zgodnie z obowiązującą treścią Modelowej Konwencji OECD.

Jako podstawową metodę unikania podwójnego opodatkowania – konwencja wprowadza metodę wyłączenia z progresją. Zastosowanie tej metody oznacza, że dochód osiągnięty za granicą nie podlega opodatkowaniu w Polsce, ale uwzględniany jest przy ustalaniu stawki podatkowej.
Dla dochodów od dywidend, odsetek, należności licencyjnych, zysków majątkowych i innych dochodów – Polska będzie stosowała metodę zaliczenia proporcjonalnego.

Polega ona na tym, że podatek zapłacony od dochodu osiągniętego za granicą jest zaliczany na poczet podatku należnego w kraju rezydencji podatkowej, obliczonego od całości dochodów w takiej proporcji, w jakiej dochód ze źródeł zagranicznych pozostaje w stosunku do całości dochodu podatnika. Do tej pory Polska stosowała tę metodę dla wszystkich kategorii dochodów.

Źródło: www.prezydent.pl

Podstawa prawna: ustawa z 21 czerwca 2013 r. o ratyfikacji Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisanej w Warszawie 13 lutego 2013 r.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31047 )
Array ( [docId] => 31047 )