Czy bank może nie przyjąć zwrotu podatku podatnika?

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 26-04-2022 r.

Kiedy Urząd Skarbowy wysyła zwrot podatku VAT, ale podatnik nie ma odpowiedniego konta w banku, bank może nie przyjąć przelewu. Odeśle go z powrotem do urzędu skarbowego. Ale czy ma takie prawo? 

Minister Finansów analizował zagadnienie pewnej podatniczki, która świadczyła pracę na podstawie tzw. kontraktu menedżerskiego. Na potrzeby VAT osoby takie są zobowiązane do prowadzenia działalności gospodarczej. Jednak dla celów podatku dochodowego już nie - bo są traktowani jako osoby wykonujące działalność osobiście, a nie prowadzący działalność gospodarczą. 

 

Podatniczce należał się zwrot podatku VAT. Zgodnie z ustaleniami urząd skarbowy przysłał zwrot VAT na konto podatniczki. Problem polegał na tym, że bank tego przelewu nie zaksięgował, tylko odesłał z powrotem do urzędu. Dlaczego? 

Uzasadniając swoje postępowanie, bank stwierdził, że podatniczka nie ma rachunku bankowego z podzieloną płatnością. Sytuacja dość paradoksalna, bo urząd skarbowy decyduje o zwrocie podatku, a bank niejako decyduje podatkowo, że takiego zwrotu nie przyjmuje. Co więcej, w odpowiedzi do urzędu skarbowego wystosował propozycję, żeby został zmieniony tytuł przelewu. Jeżeli w nazwie nie będzie podatku VAT, przelew będzie można zaksięgować. 


Zobacz także: Płatność VAT w ramach procedur OSS i IOSS

Mechanizm podzielonej płatności

Split payment, czyli mechanizm podzielonej płatności, to rozwiązanie w którym płatność jest wykonywana specjalnym przelewem i nie trafia ona w całości na rachunek odbiorcy. Płatność za towar lub usługę jest podzielona na kwotę netto i podatek VAT. Kwota netto jest przekazywana na rachunek podatnika, natomiast wartość podatku VAT na oddzielny rachunek VAT, automatycznie stworzony przez bank dla kont założonych dla działalności gospodarczej.

Podatniczka mająca problem ze zwrotem podatku VAT nie miała założonego konta bankowego dla działalności gospodarczej. Uznała bowiem, że skoro nie prowadzi działalności, tylko świadczy pracę na podstawie kontraktu menedżerskiego, to nie ma takiego obowiązku. 


Zobacz także: Zgoda Komisji Europejskiej na przedłużenie split payment o kolejne 3 lata

Sprawę wyjaśnia Minister Finansów

Minister zaznaczył, że nie można wymagać od urzędy skarbowego, aby weryfikował z jakiego rachunku bankowego korzysta podatnik i czy posiada on rachunek podzielonej płatności. Trzeba jednak pamiętać, że osoba prowadząca działalność gospodarczą ma obowiązek korzystać z konta firmowego. A w takim przypadku bank automatycznie otwiera również konto podatku VAT. To podatnik ma obowiązek poinformować urząd skarbowy o aktualnym rachunku bankowym. 

Ważne: Bank, który odesłał zwrot podatku VAT do urzędu skarbowego działał prawidłowo. Nie mógł właściwie zaksięgować zwrotu podatku VAT, skoro podatniczka nie miała w tym banku założonego odpowiedniego konta firmowego. 


Zobacz także: Nowe zwolnienie z VAT do wynajmu i wydzierżawiania nieruchomości

Źródło:

Informacja Ministerstwa Finansów przekazywana do mediów na zapytania dziennikarzy, opublikowana w Systemie Informacji Celno-Skarbowej EUREKA 19 kwietnia 2022 r.  - eureka.mf.gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41695 )
Array ( [docId] => 41695 )