Komornicy muszą płacić VAT

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Sylwia Maliszewska
Data: 21-04-2017 r.

Komornicy są podatnikami VAT. Czynności przez nich wykonywane mają charakter samodzielnej działalności gospodarczej – wynika z uchwały NSA. Dowiedz się więcej.

Do komornika sądowego, którego status wynika z ustawy o komornikach sądowych i egzekucji ma zastosowanie art. 15 ust. 1 w zw. z ust. 2 ustawy o VAT. Komornik sądowy nie korzysta z wyłączenia od VAT jako organ władzy publicznej (na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy o VAT) – taką uchwałę podjął 6 marca 2017 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów.

Jak orzekli sędziowie

W podjętej uchwale sędziowie wskazali, że komornicy nie podmiotami władzy publicznej, a w konsekwencji nie są wyłączeni z VAT. Wykonują oni działalność nie w formie podmiotu prawa publicznego, lecz w formie samodzielnej działalności gospodarczej.

Komornicy są podatnikami VAT, a otrzymane przez nich wynagrodzenieza czynnościegzekucyjne podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Skąd wziął się problem

W 2015 roku minister finansów wydał interpretacją ogólną  (nr PP10-812 802/04/MR/1556PP), z której wynikało, że komornik wykonujący czynności egzekucyjne prowadzi działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT  i działa w charakterze podatnika VAT.

Więcej na ten temat czytaj w tekście:

Sądy prezentowały podzielone stanowiska, jedne przyznawały rację ministrowi finansów, a inne uznawały, że komornicy nie są podatnikami VAT. Uchwała z 6 marca 2017 r. rozstrzygnęła ten spór.

Uchwała siedmiu sędziów NSA z 6 marca 2017 r., sygn. akt I FPS 8/16


Sylwia Maliszewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40295 )
Array ( [docId] => 40295 )