Można odliczyć VAT od niektórych kosztów imprezy karnawałowej 

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 16-01-2014 r.

Zgodnie z ustawą od towarów i usług, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jaki te towary lub usługi są wykorzystane do danej czynności podatkowej. Usługi gastronomiczne lub noclegowe nie podlegają odliczeniu, chyba że przedmiotem zakupu jest kompleksowa usługa organizacji imprezy.  

W czasie karnawału koszty organizacji spotkań pracowników mają znaczenie nie tylko ze względu na możliwość ujęcia ich w kosztach podatkowych. W ściśle określonych przypadkach od kosztów ponoszonych na zorganizowanie imprezy lub zakup usługi jaką jest impreza dla pracowników, przedsiębiorca może odliczyć VAT.

 

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3–7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Odliczenie podatku VAT przysługuje w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane na potrzeby czynności opodatkowanych. Wskazane prawo wyłącza jednocześnie możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku świadczenia czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi. Podatnik w momencie nabycia towarów lub usług powinien dokonać ich kwalifikacji do określonych rodzajów sprzedaży, z którymi zakupy te są związane. Podstawowym warunkiem umożliwiającym skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Podatek naliczony z tytułu nabycia usług noclegowych i gastronomicznych nie podlega odliczeniu. Ograniczenie to nie ma jednak zastosowania, w sytuacji gdy przedmiotem zakupu jest kompleksowa usługa organizacji imprez, czyli co do istoty jedna usługa, na którą składają się poszczególne elementy, w tym nawet usługi gastronomiczne.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33569 )
Array ( [docId] => 33569 )