Nie wszystkie usługi dodatkowe rozlicza się razem z usługą hotelową

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Mariusz Olech
Data: 16-06-2014 r.

Jeśli hotel oferuje klientom nocleg z wliczonym w cenę usługi śniadaniem, to mamy do czynienia ze świadczeniem kompleksowym, uzasadniającym zastosowanie w stosunku do całej usługi stawki 8%. Jeżeli miejsce świadczenia usługi hotelowej jest za granicą, to taka usługa nie jest objęta polskim VAT.

Obowiązek podatkowy, także w przypadku usług hotelarskich czy noclegowych, powstaje z chwilą wykonania usługi. Miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami (usługi zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku, jako kempingi) – jest miejsce położenia nieruchomości. Oznacza to, że takie usługi podlegają opodatkowaniu i rozliczeniu w kraju położenia konkretnego hotelu czy pensjonatu. Jeśli miejsce świadczenia usługi hotelowej jest za granicą, to nie zostanie objęta polskim VAT.

Aby nabytą usługę można było zaliczyć do importu usług, nie wystarczy wykazać, że świadczącym ją jest podmiot zagraniczny. Jeśli polski przedsiębiorca albo jego pracownik wyjeżdżają za granicę, gdzie korzystają z hotelu bądź innego podobnego miejsca noclegowego i zostają z tego tytułu obciążeni opłatą za nocleg, to firma nie ma obowiązku uwzględnienia tej usługi w ewidencji VAT ani w deklaracji podatkowej VAT-7 bądź VAT-7K.

Usługi noclegowe opodatkowane są według obniżonej stawki VAT w wysokości 8%. Zagadnienie dotyczące stosowania właściwej stawki podatkowej staje się bardziej skomplikowane, w sytuacji gdy w skład oferowanej przez podatnika usługi wchodzi więcej świadczeń. Hotele i pensjonaty oferują też swoim gościom wyżywienie, a często także parking, basen, saunę, zabiegi kosmetyczne itp. Wówczas pojawia się problem, czy tego rodzaju usługi traktować jako jedną usługę kompleksową hotelu opodatkowaną według stawki 8%, czy też może rozliczać je odrębnie, a w konsekwencji stosować do nich różne stawki VAT (w tym 23%).

Gdy hotel oferuje klientom nocleg z wliczonym w cenę usługi śniadaniem, mamy do czynienia ze świadczeniem kompleksowym, uzasadniającym zastosowanie w stosunku do całej usługi stawki VAT 8%.

Jeżeli klienci hotelu czy pensjonatu zdecydują się na odpłatne skorzystanie z oferowanych atrakcji niewliczonych w cenę pobytu to, mimo że należności za te dodatkowe usługi pobierane są od nich dopiero przy opuszczaniu miejsca noclegowego, to i tak te dodatkowe usługi podlegają odrębnemu rozliczeniu. W konsekwencji może wystąpić konieczność zastosowania do nich stawki 23%.

Mariusz Olech, prawnik, specjalista podatkowy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35184 )
Array ( [docId] => 35184 )