Nieodpłatne przekazanie towarów w ramach usługi marketingowej bez VAT

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 26-04-2013 r.

Nieodpłatne przekazanie upominków, nagród, gadżetów reklamowych oraz ulotek i prospektów w ramach usług marketingowych świadczonych na rzecz zleceniodawców, nie podlega odrębnemu opodatkowaniu VAT. Tak orzekł WSA w Warszawie w wyroku z 2 kwietnia 2013 r. (III SA/Wa 2626/12).

Sprawa dotyczyła spółki, która świadczy w Polsce kompleksowe usługi marketingowe dla polskich i zagranicznych kontrahentów. W tym celu podatnik kupuje towary reklamowe, które następnie rozdaje potencjalnym klientom zleceniodawcy. Firma spytała organ podatkowy, czy takie przekazania podlegają VAT oraz czy wydatki na zakup rozdawanych towarów może odliczyć.

 

Zdaniem spółki przekazywanie towarów jest tylko jednym z elementów usługi marketingowej. Nie może, więc być opodatkowane odrębnie. Opodatkowaniu podlega natomiast kompleksowa usługa marketingowa. W opinii podatnika ma on prawo do odliczenia VAT z faktur na zakup przekazywanych towarów.

Zdaniem fiskusa wydanie przez podatnika towarów, których koszt jest jednym z elementów kalkulacyjnych wynagrodzenia za świadczone usługi marketingowe, jest odrębną od usługi marketingowej czynnością podlegającą VAT. Zdaniem organu podatkowego faktura wystawiona przez kontrahenta nie dokumentuje jednej złożonej kompleksowej usługi marketingowej, ponieważ rzeczywisty charakter transakcji wskazuje na dwa odrębne świadczenia, których odbiorcami są dwa odrębne podmioty.

Spółka zaskarżyła decyzję organu podatkowego do sądu. Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Warszawie uznał, że w tej sprawie nie można sztucznie oddzielać przekazywania towarów (m.in. upominków, nagród, gadżetów reklamowych oraz ulotek i prospektów) od całości usługi marketingowej. Zdaniem sądu usługa świadczona przez podatnika jest jednolita. WSA wyjaśnił, że przedsiębiorca nie rozdawałby towarów, gdyby nie było umowy o świadczenia marketingowe.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31358 )
Array ( [docId] => 31358 )