NSA zdecyduje o rozliczeniu VAT przy nabyciu udziałów

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 10-03-2016 r.

Obowiązek opodatkowania przy przeniesieniu własności nieruchomości w zamian za nabycie udziałów w celu ich umorzenia nie jest uregulowany wprost w ustawie o VAT.

Problem: Spółka nabyła akcje własne w celu umorzenia (w zamian za nieruchomość). Czy w takim przypadku należy rozliczyć VAT ?

Rozwiązanie: Kwestia opodatkowania VAT przeniesienia nieruchomości w zamian za akcje nabywane w celu umorzenia jest kontrowersyjna. Ostatecznie wątpliwości zostaną rozwiane uchwałą, którą podejmie NSA w składzie siedmiu sędziów. Jeśli uznamy, że ma miejsce dostawa nieruchomości, to fakturę VAT trzeba wystawić, gdy zostanie rozpoznany VAT należny. W przypadku, gdy będzie zwolnienie z VAT fakturę wystawia się jedynie na żądanie.

Kwestia opodatkowania VAT przeniesienia własności nieruchomości w zamian za nabycie udziałów w celu ich umorzenia jest sporna. Są poglądy mówiące, że w takich sytuacjach ma miejsce dostawa towaru, gdyż dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania towarem. Istnieją interpretacje, że transakcje tego typu nie podlegają VAT.

Niezależnie od rozstrzygnięcia jakie podejmie NSA w uchwale siedmiu sędziów, dochodzi do dostawy nieruchomości, gdyż transakcja ta jest zbliżona w swojej konstrukcji do tzw. datio in solutum, a które podlegają opodatkowaniu VAT. Niezależnie od tego czy nieruchomość stanowi wynagrodzenie za nabyte akcje czy też nie, to i tak dochodzi do zmiany właściciela nieruchomości, czyli ma miejsce przeniesienie prawa do rozporządzania nieruchomością ze spółki na akcjonariusza.

Jakub Rychlik, doradca podatkowy

Tagi: nsa

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38711 )
Array ( [docId] => 38711 )