Od aut demonstracyjnych też można odliczyć cały VAT

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 09-07-2015 r.

Przedsiębiorca może odliczyć VAT w pełnej wysokości od aut testowych, pod warunkiem że samochody te są wykorzystywane wyłącznie w prowadzonej działalności. Musi to być jednak potwierdzone ewidencją przebiegu pojazdu.

Po zmianach w ustawie, nie wszyscy podatnicy posiadają niezbędne informacje, czy w każdym przypadku można odliczać VAT w całości od firmowych samochodów. Szczególne wątpliwości mogą mieć np. sprzedawcy samochodów w przypadku samochodów demonstracyjnych. Z takim właśnie problemem zwrócić się jeden z nich do urzędu skarbowego z prośbą o dokonanie wykładni przepisów.

Podatnik zajmował się sprzedażą hurtową i detaliczną pojazdów samochodowych. Niektóre pojazdy przeznaczone do sprzedaży służą w pierwszej kolejności do jazd testowych, a po pewnym czasie zostają sprzedane. Pojazdy demonstracyjne są wyłączone z użytku na cele niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Wątpliwości dotyczyły tego, czy w przypadku poniesienia wydatków związanych z pojazdami demonstracyjnymi przysługuje prawo do odliczenia 100% kwoty VAT naliczonego i czy konieczne jest prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu demonstracyjnego.

Organ podatkowy nie zgadzając się z tym stanowiskiem, wyjaśnił, że podatnik ma możliwość odliczenia 100% kwoty podatku naliczonego zawartego w fakturach dotyczących wydatków związanych z nabyciem pojazdów samochodowych oraz wydatków związanych z ich eksploatacją w sytuacji, gdy pojazdy te są wykorzystywane wyłącznie do celów prowadzenia działalności gospodarczej.

Aby można było odliczyć pełny VAT, muszą zostać spełnione łącznie dwa warunki, tj. sposób wykorzystania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza w ustalonych przez niego zasadach ich używania, musi wykluczać ich użycie do celów prywatnych oraz wykluczenie użytku prywatnego musi zostać potwierdzone prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu.

Sprawa trafiła do WSA w Poznaniu, który przyznał rację fiskusowi, który podzielił stanowisko organu podatkowego. Sąd uznał, że samochody demonstracyjne, chociaż nie utraciły charakteru towarów handlowych, nie są przeznaczone wyłącznie do odsprzedaży, skoro służą w okresie ich użytkowania do prezentowania towaru. W konsekwencji, aby podatnik mógł odliczyć VAT w pełnej wysokości od wydatków związanych z samochodami demonstracyjnymi, musi spełnić łącznie dwa warunki określone w art. 86 ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT. Konieczne jest ustalenie sposobu wykorzystywania pojazdów, np. sporządzenie zasady korzystania z pojazdów oraz prowadzenie dla tych pojazdów ewidencji przebiegu pojazdów.

Jan Kolski, specjalista z zakresu VAT

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37716 )
Array ( [docId] => 37716 )