Od nowego roku zmienią się zasady rozliczania niektórych usług

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Rafał Kuciński
Data: 16-06-2014 r.

W 2015 roku zmienią się zasady rozliczania usług elektronicznych, nadawczych i telekomunikacyjnych. Planowane zmiany mają w założeniu ukrócić nieuczciwą konkurencję. Po ich wprowadzeniu przedsiębiorcom nie będzie się już opłacało zakładanie siedziby w krajach z niższym VAT. Sprzedawcy m.in. usług elektronicznych dla konsumentów z innych krajów UE będą płacili podatek według zasad obowiązujących w krajach klientów.

Obecnie miejscem świadczenia usług elektronicznych dla konsumenta z innego kraju UE jest miejsce, w którym usługodawca ma siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu. W konsekwencji polska firma sprzedająca np. gry komputerowe rozlicza się w Polsce według stawki 23%.

Od 1 stycznia 2015 r. miejscem opodatkowania takich usług będzie kraj ich konsumpcji. Zmiany dotkną przede wszystkim sprzedawców aplikacji mobilnych, gier internetowych i płatnych dostępów do stron internetowych. Jeśli przepisy pozostałyby niezmienione, to dla przedsiębiorców oznaczałoby to obowiązek rejestrowania się w każdym z krajów unijnych, z którego pochodzą nabywcy ich usług.

Przedsiębiorcy będą mogli sporządzać deklarację przewidzianą dla systemu Mini One Stop Shop (mały punkt kompleksowej obsługi), w której będą wskazywać wysokość sprzedaży do innych państw UE. W ten sposób będą mogli rozliczać VAT zbiorczo za pośrednictwem krajowego urzędu skarbowego. Będzie się to wiązało z obowiązkiem prowadzenia rejestru sprzedaży, w którym trzeba będzie wykazywać transakcje z podziałem na stawki VAT obowiązujące w innych krajach Unii.

Zmiany będą dotyczyły również terminu i sposobu składania deklaracji oraz zapłaty podatku. Przedsiębiorcy korzystający z tej możliwości będą składać deklaracje kwartalne. Będzie trzeba je składać w formie elektronicznej do 20. dnia miesiąca następującego po danym kwartale bez względu na to, czy będzie to dzień roboczy, czy wolny od pracy.

Możliwość rejestracji na potrzeby korzystania z systemu Mini One Stop Shop powinna nastąpić od 1 października 2014 r., ale nie będzie obowiązkowa.  

Rafał Kuciński, prawnik, specjalista z zakresu VAT

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35137 )
Array ( [docId] => 35137 )