Pojazd do odsprzedaży bez ewidencji przebiegu pojazdu

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Rafał Kuciński
Data: 05-12-2014 r.

Przedsiębiorca, który prowadzi komis samochodowy nie ma obowiązku składania informacji VAT-26 oraz prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu dla aut, które przeznaczone są do odprzedaży – wyjaśnił resort finansów.

Obecnie od samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony przedsiębiorcy przysługuje ograniczone do 50% prawo do odliczenia podatku w odniesieniu do wszystkich wydatków związanych z pojazdami samochodowymi przeznaczonymi do użytku „mieszanego”.

Pierwszy wydatek ujmujemy w VAT-26

Natomiast w przypadku samochodów wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej można odliczyć pełny VAT. Jednak, aby było to możliwe trzeba prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu. Konieczne jest też złożenie do urzędu skarbowego informacji o tych pojazdach na druku VAT-26. W informacji tej należy wskazać datę poniesienia pierwszego wydatku.

Jak wyjaśniło ministerstwo finansów, „pierwszy wydatek” to taki, o którym mowa w katalogu zawartym w art. 86a ust. 2 ustawy o VAT, czyli wydatek  związany z  czynnością  opodatkowaną VAT. Natomiast opłata za rejestrację pojazdu nie jest wydatkiem w rozumieniu ustawy o VAT.

Komisy nie muszą prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu

Z informacji resortu wynika ponadto, że obowiązek złożenia VAT-26 i prowadzenia ewidencji przebiegu samochodów nie dotyczy pojazdów odprzedawanych przez podatników prowadzących komisy samochodowe.

W takim przypadku zastosowanie znajdzie art. 86a ust. 5 ustawy o VAT zgodnie, z którym obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu został wyłączony w stosunku do pojazdów samochodowych przeznaczonych wyłącznie do odprzedaży przez podatników, których przedmiotem działalności jest odprzedaż tych pojazdów. Zdaniem ministerstwa nie ma przy tym znaczenia, że ewentualny nabywca odbędzie jazdę próbną samochodem, który chce kupić.

Resort podkreśla jednak, że pracodawca powinien  zadbać o to, aby pojazdy nie były wykorzystywane na cele inne niż działalność gospodarcza podatnika,  np. nie mogą być wykorzystywane przez pracowników na dojazdy do firmy.

Dla furgonów konieczne dodatkowe badanie techniczne

Pojazdu typu „furgon” może by c uznany, ze względu na konstrukcję, za  pojazd wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, po spełnieniu warunków.

Z wyjaśnień resortu finansów wynika, że taki pojazd powinien być pojazdem samochodowym, innym niż osobowy oraz musi posiadać kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków, jako konstrukcyjnie oddzielne elementy. Musi to zostać potwierdzone przez okręgową stację kontroli pojazdów po przeprowadzonym dodatkowym badaniu technicznym. Konieczna jest też właściwa adnotacja w dowodzie rejestracyjnym. Dopiero jak te warunki zostaną spełnione, przedsiębiorca ma prawo do 100% odliczenia VAT

Źródło:

www.mf.gov.pl

Rafał Kuciński

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36157 )
Array ( [docId] => 36157 )

Array ( [docId] => 36157 )