Taka sama stawka VAT dla ciastek świeżych i rozmrożonych

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 24-05-2013 r.

Zamrażanie produktów spożywczych po ich wyprodukowaniu to dziś normalna praktyka, wynikająca z ekonomiki produkcji. I chociaż ciastka świeże i rozmrożone mają te same właściwości (są identyczne), to fiskus każe opodatkowywać ich sprzedaż innymi stawkami VAT. Praktyki takie zakwestionował Naczelny Sąd Administracyjny, który w orzeczeniu z 16 maja 2013 r. (sygn. akt I FSK 827/12) potwierdził, że mrożenie towarów spożywczych niemające wpływu na ich wygląd i smak, nie skutkuje objęciem ich odrębnymi stawkami VAT.

Rozpatrywana sprawa przedsiębiorcy, który piekł i sprzedawał ciastka w fabrycznych punktach. Towar trafiał do sklepów zamrożony. Tam był on rozmrażany i przeznaczany do sprzedaży. Zamrożone ciastka mogły być przechowywane przez sześć miesięcy, a rozmrożone siedem dni. Spółka uzyskała opinię klasyfikacyjną zgodnie, z którą sprzedawany przez nią towar nawet jeśli jest zamrożony, to uznawany jest za świeży.

Na jej podstawie zdecydowała się spytać fiskusa czy prawidłowo postępuje, sprzedając rozmrożone towary ze stawką 8%, przeznaczoną dla ciastek świeżych. Fiskus uznał takie postępowanie za nieprawidłowe i nakazał opodatkować rozmrożone ciastka stawką podstawową 23%. Argumentował, przy tym, że niższa stawka dotyczy jedynie ciastek, których termin przydatności do spożycia jest krótszy niż 45 dni. Ponieważ termin przydatności mrożonych towarów jest dłuższy – stawka obniżona niema zastosowania.

Nie zgadzając się ze stanowiskiem fiskusa, podatnik wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA). Sąd uznał skargę podatnika za zasadną. Podkreślił, przy tym, że niezależnie od tego czy mrożone, czy też rozmrożone – ciastka sprzedawane przez podatnika (muffiny) zostały uznane przez urząd statystyczny za ciastka świeże. W związku z tym powinny być objęte tą samą, preferencyjna stawką VAT. Sąd uznał, że zamrożenie ciastka, stanowi jedynie jego „opakowanie”, gdyż nie zmienia to ani wyglądu, ani też ich smaku.

Izba zaskarżyła wyrok WSA do Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA). Sąd jednak oddalił jej skargę. Orzekł, że ciastka mrożone i rozmrożone są tym samym produktem. Dlatego też stosowanie do niego różnych stawek, naruszałoby zasadę neutralności VAT.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31384 )
Array ( [docId] => 31384 )

Array ( [docId] => 31384 )