Prawo do korzystania z opracowania programu komputerowego

Kategoria: Prawo autorskie
Autor: Szczurek Piotr
Data: 28-09-2012 r.

Opracowanie utworu, w tym między innymi tłumaczenie, przeróbka i adaptacja, stanowią samodzielny utwór w rozumieniu prawa autorskiego. Rozporządzanie i korzystanie z opracowania zależy od zezwolenia twórcy utworu pierwotnego, chyba że autorskie prawa majątkowe do utworu pierwotnego wygasły. Jednak ustawodawca w sposób odrębny uregulował kwestie opracowań baz danych i programów komputerowych.

Zgodnie z art. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych opracowanie utworu jest przedmiotem prawa autorskiego, bez uszczerbku dla prawa do utworu pierwotnego. Oznacza to, że opracowanie utworu, w tym między innymi tłumaczenie, przeróbka i adaptacja, stanowią samodzielny utwór w rozumieniu prawa autorskiego. Rozporządzanie i korzystanie z opracowania zależy od zezwolenia twórcy utworu pierwotnego, chyba że autorskie prawa majątkowe do utworu pierwotnego wygasły. W tym kontekście ustawodawca w sposób odrębny uregulował kwestie opracowań baz danych i programów komputerowych.

Zgodnie z ustawą, w przypadku baz danych spełniających cechy utworu zezwolenie twórcy jest konieczne także na sporządzenie opracowania. Tym samym nie można, bez jego zgody, dokonać na przykład tłumaczenia kodu programu komputerowego na inny język programowania. Wyjściem mógłby być utwór inspirowany, którego prawo autorskie nie traktuje jak opracowania.

Należy również pamiętać, iż uzyskanie zgody na opracowanie bazy danych lub programu komputerowego nie jest równoznaczne z udzieleniem zgody na korzystanie i rozporządzanie opracowaniem. Mamy tu zatem do czynienia z sytuacją, w której twórca utworu pierwotnego musi wyrazić "podwójną zgodę" – najpierw na dokonanie opracowania, a następnie na jego eksploatację przez twórcę zależnego. Oczywiście możliwe jest, przy odpowiednim sformułowaniu, uzyskanie zgody zarówno na opracowanie, jak i rozporządzanie.

 

W praktyce podwójna zgoda twórcy utworu pierwotnego sprawiła kłopoty już niejednemu przedsiębiorstwu, które najczęściej po uzyskaniu zgody na opracowanie programu komputerowego tworzyło utwór zależny, a następnie przystępowało do jego rozpowszechniania, zapominając o uzyskaniu stosownej zgody twórcy utworu pierwotnego.

Co więcej, należy pamiętać, iż na egzemplarzach opracowania trzeba wymienić twórcę i tytuł utworu pierwotnego. Widać więc bardzo wyraźnie, iż pomimo samoistnego charakteru opracowania w świetle ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, prawa jego twórcy podlegają częściowemu ograniczeniu ze względu na obowiązujące prawa osobiste i majątkowe twórcy utworu pierwotnego.


Zobacz także:

Szczurek Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Adwokacka Adwokat Bartłomiej Trochimiuk

  ul. Patriotów 110, I piętro, lok. 116, 04-844 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Radca prawny Maciej Tracz

  ul. Zygmunta Krasińskiego 18 lok. 237, 01-581 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA RĄPAŁA

  ul. Bartoszewicza 3 lok. 24, 00-337 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • CHMIELNIAK ADWOKACI

  ul. Gliwicka 6/2 40-079 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Ożóg Tomczykowski Sp. z o.o.

  ul. Sienna 39 00-121 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka - Adwokat Anna Borysewicz

  ul. Kościuszki 1 lok. 100, 09-402 Płock

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Prawa Pracy - Anna Telec

  ul. Stanisława Dygata 3 lok. 46, 01-748 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelarii Naworska Marszałek sp.k. w Toruniu

  ul. Łubinowa 46-48 lok.8 87-100 Toruń

  Wyświetl wizytówkę
 • Błach Dynerowicz Bujak Kancelaria Prawna Sp. z o.o.

  ul. Krakowska 5/23 31-062 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA RADCY PRAWNEGO CEZARY MŁOTEK

  ul. Ordona 8 05-480 Karczew

  Wyświetl wizytówkę
 • CZUBLUN TRĘBICKI Kancelaria Radców Prawnych Spółka Partnerska

  ul. Solec 18 lok. U12, 00–410 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Prawna Skarbiec

  ul. Maciejki 13, 02-181 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 31551 )
Array ( [docId] => 31551 )

Array ( [docId] => 31551 )