Posiadacz samoistny nieruchomości

Autor: Matys Łukasz
Data: 28-03-2012 r.

Posiadanie nie jest ograniczonym prawem rzeczowym. Jest to pewien stan faktyczny. Mimo że nie jest to prawo rzeczowe przepisy prawa chronią posiadacza. Warto wiedzieć zatem, kto jest takim posiadaczem i czym się posiadanie samoistne charakteryzuje.

Tylko posiadacz samoistny nieruchomości może ją zasiedzieć. Wynika to wprost z art. 172 kodeksu cywilnego (dalej k.c.). Zgodnie z nim, posiadacz nieruchomości nie będący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat 20 jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze.

Posiadacz samoistny czy zależny

Kodeks cywilny wyróżnia dwa rodzaje posiadania. Może być ono samoistne lub zależne. Zgodnie z definicją posiadaczem samoistnym jest ten kto faktycznie włada rzeczą jak właściciel. Posiadaczem zależnym jest natomiast osoba faktycznie władająca rzeczą jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą.

Można zatem powiedzieć w skrócie, że posiadacz samoistny to osoba nie będąca właścicielem ale zachowująca się jak właściciel.

Jak właściciel

Osoba zachowująca się jak właściciel traktuje nieruchomość jako swoją własność. Zajmuje się działką, wznosi na niej budynki i inne budowle, doprowadza na nieruchomość media (woda, gaz, prąd, kanalizacja, telefon, Internet), ogradza nieruchomość i ją uprawia. Osoba taka dba o nieruchomość (kosi trawę, sprząta, odśnieża). Posiadacz samoistny też często zamieszkuje na nieruchomości i jest tam zameldowany.

 

Opłacanie podatków

Posiadacz samoistny zachowuje się również jak właściciel w stosunku do władz rządowych i samorządowych. Jednym z przykładów traktowania działki jako własności jest opłacanie podatków i innych danin publicznych związanych z posiadaniem nieruchomości. Do takich danin publicznych zaliczamy podatek od nieruchomości, podatek rolny czy podatek leśny. Osoba opłacająca podatki od gruntu jest najczęściej traktowana jako posiadacz samoistny.

Dotacje

Posiadacz nieruchomości rolnych ubiega się często o różnego rodzaju dotacje i dopłaty związane z uprawami rolnymi. Otrzymywanie dopłat lub dotacji w związku z uprawą gruntów wskazuje, że osoba traktuje nieruchomość jako swoją własność, a co za tym idzie, że jest posiadaczem nieruchomości.

Matys Łukasz

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Opinie czytelników

data:

Napisał Pan, że "Kodeks cywilny wyróżnia dwa rodzaje posiadania. Może być ono samoistne lub zależne." oraz, że "Można zatem powiedzieć w skrócie, że posiadacz samoistny to osoba nie będąca właścicielem ale zachowująca się jak właściciel.". Można z tego wnioskować, że właściciel nie może być posiadaczem, co byłoby absurdem. Ponieważ przy posiadaczu zależnym wyraźnie napisane jest, że dotyczy to władztwa nad cudzą rzeczą, więc uważam, że posiadaczem samoistnym może być także właściciel.

Ocena użytkownika:
3
Zgłoś naruszenie regulaminu

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29372 )
Array ( [docId] => 29372 )