Jak odzyskać pieniądze pożyczone komuś bez pisemnej umowy

Kategoria: Pożyczka
Autor: Trochimiuk Bartłomiej
Data: 09-04-2012 r.

Umowę pożyczki na każdą kwotę najlepiej zawrzeć na piśmie, a zwrot pożyczki pokwitować. Jednakże, gdy wartość pożyczki przewyższa 500 zł, a umowa nie została zawarta na piśmie, mogą być problemy z odzyskaniem pożyczonych pieniędzy.

Pożyczka powyżej 500 zł

Umowa pożyczki, której wartość przenosi pięćset złotych, powinna być stwierdzona pismem. Podkreślić należy, że w tym przypadku forma pisemna została zastrzeżona dla celów dowodowych.

Forma pisemna do celów dowodowych

Zastrzeżenie formy pisemnej do celów dowodowych oznacza, że w razie jej niezachowania w sporze sądowym nie jest dopuszczalny dowód ze świadków ani dowód z przesłuchania stron na fakt zawarcia umowy. Od powyższego zakazu istnieją wyjątki. Otóż mimo niezachowania formy pisemnej przewidzianej dla celów dowodowych powyższe dowody są dopuszczalne w sporze sądowym, jeżeli:

  • obie strony wyrażą na to zgodę,
  • żąda tego konsument w sporze z przedsiębiorcą,
  • fakt dokonania czynności prawnej będzie uprawdopodobniony za pomocą pisma,
  • dotyczy to czynności prawnej pomiędzy przedsiębiorcami.

 

Jeżeli żadne z powyższych wyłączeń nie wystąpi, udowodnienie swoich racji przez pożyczkodawcę będzie znacznie utrudnione. Będzie on musiał bowiem udowodnić fakty, z których wywodzi skutki prawne z uwzględnieniem powyższych ograniczeń.

W praktyce, nawet jeżeli nie zawarto pisemnej umowy pożyczki, liczy się każdy dowód pisemny np. potwierdzenie przelewu, uznanie długu, korespondencja z pożyczkobiorcą w tej sprawie.

Trochimiuk Bartłomiej

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29418 )
Array ( [docId] => 29418 )