Niepełnoletni ojciec

Autor: Kaczmarczyk Dorota
Data: 23-05-2012 r.

Uznanie ojcostwa następuje w chwili, gdy mężczyzna od którego dziecko pochodzi złoży oświadczenie przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, że jest ojcem danego dziecka. Następnie matka dziecka musi potwierdzić, w ciągu najbliższych trzech miesięcy od oświadczenia mężczyzny, że jest on ojcem tego dziecka. Oświadczenie o uznaniu dziecka można także złożyć przed sądem opiekuńczym lub konsulem.

Na pierwszy rzut oka, uregulowanie dotyczące uznania ojcostwa nie budzi wątpliwości. Problem pojawia się jednak, jeśli spojrzymy na art. 77 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Otóż, zgodnie z powołanym przepisem, oświadczenie konieczne do uznania ojcostwa może złożyć osoba, która ukończyła szesnaście lat, a ponadto, nie istnieją podstawy do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia. Automatycznie nasuwa się więc pytanie, co w sytuacji, gdy ojciec dziecka nie ukończył szesnastu lat, skoro takie przypadki zostania rodzicem są coraz częstsze?

W przypadku, gdy granica szesnastego roku życia nie zostanie przez ojca dziecka osiągnięta, wówczas uznanie ojcostwa poprzez złożenia oświadczenia przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego jest wyłączone. W takiej sytuacji jedyną możliwością ustalenia ojcostwa pozostaje tryb sądowego postępowania, uregulowany w art. 84 i następnych Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Warto również wspomnieć, iż owo oświadczenie o uznaniu ojcostwa, które chce złożyć osoba pomiędzy szesnastym a osiemnastym rokiem życia, nie jest uzależniona od zgody przedstawiciela ustawowego. Takie uregulowanie wynika z osobistego charakteru tej czynności, która polega na stwierdzeniu faktu, dlatego powinna ona zostać dokonana przez osoby mające odpowiednią wiedzę na jej temat.

Kaczmarczyk Dorota

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29516 )
Array ( [docId] => 29516 )