Zmiana stanu produktów w wyniku rozliczeń międzyokresowych

Kategoria: MSR/MSSF
Data: 29-04-2013 r.

W ramach podstawowej działalności operacyjnej powstają przychody netto ze sprzedaży wyrobów gotowych w tym usług, towarów i materiałów. Dodatkowo, ale tylko w wersji porównawczej, pojawiają się dwie pozycje, które mają za zadanie uwspółmiernić przychody i koszty: zmiana stanu produktów i koszt wytworzenia na potrzeby własne jednostki.

Zdarza się, że wartość obrotów zarejestrowanych na stronie Wn konta Rozliczenie kosztów nie jest równa obrotom na stronie Ma tego konta. Mówimy wtedy o powstaniu zmiany stanu produktów. Wynika to z tego, że:

  • nie wszystkie wyroby wyprodukowane w danym okresie zostały sprzedane – pozostanie wówczas saldo na kontach: „Produkty gotowe” i ewentualnie odchylenia od cen ewidencyjnych produktów, jeśli jednostka stosuje koszty planowane;
  • wystąpi produkcja w toku;
  • część kosztów ujętych uprzednio na kontach zespołu 4 jest aktywowana na koncie „Rozliczenia międzyokresowe kosztów” i zostanie odniesiona w koszty działalności operacyjnej w następnych okresach sprawozdawczych;
  • jednostka tworzyła rozliczenia międzyokresowe bierne w celu zapewnienia współmierności przychodów i kosztów.

Czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów (RMK) dokonujemy wówczas, gdy dotyczą one przyszłych okresów sprawozdawczych (art. 39 ust. 1 UoR). Dzięki stosowaniu czynnych rozliczeń międzyokresowych można wiarygodnie ustalić wynik finansowy, w każdym (miesięcznym) okresie sprawozdawczym.

Z uwagi na zasadę ostrożności czas dokonywania rozliczeń nie powinien być jednak zbyt długi. Czynne RMK to inaczej koszty opłacone z góry, ponieważ koszt (często również wydatek), który powstaje w bieżącym okresie, odnosi się również do okresów, które nastąpią w przyszłości. Określenie „czynne” można kojarzyć z ujmowaniem czynnych RMK w aktywach bilansu, czyli inaczej aktywowaniem kosztów.

Podstawa prawna: art. 39 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 330).

dr Katarzyna Trzpioła


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wykorzystanie firmowego auta do celów prywatnych

pobierz

Księgowanie zdarzeń gospodarczych w pytaniach i odpowiedziach

pobierz

5 błędów w księgowaniu środków trwałych

pobierz

Ewidencja różnic kursowych zgodnie z UoR i MSR

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31762 )
Array ( [docId] => 31762 )