Rezerwa na niewykorzystane urlopy w sprawozdaniu finansowym

Data: 27-12-2012 r.

Niewykorzystane urlopy w firmie to nie tylko problem z punktu widzenia prawa pracy, ale także problem dotykający prawidłowości prowadzenia ksiąg rachunkowych. Trzeba podjąć decyzję, w związku z niewykorzystanymi dniami urlopu, czy jednostka powinna tworzyć rezerwę na niewykorzystane urlopy, czy też nie. Przyjrzyjmy się, jak prawidłowo ujmować i wykazywać rezerwy w bilansie.

Rezerwa na niewykorzystane urlopy, jest to, w świetle art. 39 ust. 2 uor, rozliczenie międzyokresowe bierne. Dotyczy ono bowiem podstawowej działalności operacyjnej jednostki, a powołany przepis wskazuje miedzy innymi, iż jednostki tworzą rozliczenia międzyokresowe bierne w związku z obowiązkiem wykonania w przyszłości świadczeń związanych z bieżącą działalnością na rzecz pracowników, w tym świadczeń emerytalnych. Zobowiązania te wykazujemy w bilansie jako rezerwy na zobowiązania.

Rezerwy na świadczenia pracownicze są związane bezpośrednio z działalnością operacyjną, a więc z wytwarzaniem, sprzedażą (handlem) i fazą posprzedażną, a także ogólnym zarządem. W związku w tym należy je zaliczyć w ciężar kosztów działalności operacyjnej i ująć w księgach rachunkowych w korespondencji z kontem "Rozliczenia międzyokresowe kosztów".

 

Przypomnijmy, że decyzję o utworzeniu tego rozliczenia powinien podjąć kierownik jednostki, kierując się następującymi względami:

  • rodzajem grupy pracowników, jakich dotyczą niewykorzystane w danym roku kalendarzowym urlopy wypoczynkowe oraz
  • istotnością kosztów z tytułu wynagrodzeń za zaległe urlopy.

Podstawa prawna:

  • art. 36 ust 2 i 2a ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2009 r. nr 152, poz. 1223 ze zm.) - uor.

Autor: dr Katarzyna Trzpioła
Opracowanie redakcyjne: Sylwia Maliszewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Opinie czytelników

data:

Można też mocno uprościć sobie pracę i wykorzystać narzędzia online, które samodzielnie wyliczą rezerwy na niewykorzystane urlopy. Zaoszczędzisz czas i pieniądze.

Ocena użytkownika:
4
Zgłoś naruszenie regulaminu

Zobacz także

Wykorzystanie firmowego auta do celów prywatnych

pobierz

Księgowanie zdarzeń gospodarczych w pytaniach i odpowiedziach

pobierz

5 błędów w księgowaniu środków trwałych

pobierz

Ewidencja różnic kursowych zgodnie z UoR i MSR

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31843 )
Array ( [docId] => 31843 )