Krajowa Grupa Spożywcza - powołano polski holding spożywczy

Data: 29-04-2022 r.

Wykonano kolejny krok w stronę utworzenia Krajowej Grupy Spożywczej. Umowy będące formalną podstawą utworzenia jej podpisano 28 kwietnia 2022 r. Ma być sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa żywności w Polsce. 

Na konferencji towarzyszącej podpisaniu umów powołujących Krajową Grupę Spożywczą, wskazywano na jej główne zadania. Z jednej strony ma stać się podmiotem zapewniającym bezpieczeństwo żywnościowe, z drugiej gwarancją dla rolników, że będą mogli "godnie" sprzedawać produkty swojej pracy. 


Zobacz także: Czy spółka z o.o. może być rolnikiem

Cele stojące przed Krajową Grupą Spożywczą

Powołanie Krajowej Grupy Spożywczej ma też swoje uzasadnienie biznesowe. Zakłada się, że ma ona wygenerować przychód na poziomie 3,5 mld złotych. Pomysłodawcy są przekonani, że przychód zwiększy się o ponad 30%. Nie wszyscy specjaliści rynku się z tym zgadzają, zaznaczając chociażby, że tak naprawdę spółka zbudowana jest z podmiotów które na rynku już występowały. Wiadomo więc w jaki sposób działały i jaki był ich wpływ na rynek. 

Ma też pozwolić pośrednio wpływać na ceny - uzasadnia się to potrzebą ich stabilizowania. Grupa ta ma pomagać w złamaniu zmów cenowych pojawiających się na rynku spożywczym. Z założenia, ma być bardzo poważnym graczem na rynku rolno-spożywczym, a oddziaływanie na ceny - choć jak podkreślano uzasadniając pomysł takiej konsolidacji, jedynie poprzez pośrednie działania - nie pozostaje bez wpływu na wolną konkurencję. Jednak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na powołanie takiego holdingu już w 2021 r. 

Sposób konsolidacji rynku

Siedziba Krajowej Grupy Spożywczej będzie w Toruniu. Krajowa Spółka Cukrowa zmieniła nazwę na Krajową Grupę Spożywczą. Wypuściła ona akcje, które zostały Skierowane do Skarbu Państwa, który objął akcję wnosząc do Krajowej Grupy Spożywczej wytypowane spółki rolno-spożywcze.


Zobacz także: Nowe rozwiązania dla rolników w 2022 roku

Krajowa Grupa Spożywcza jest utworzona na bazie Krajowej Spółki Cukrowej, nazywanej integratorem dla innych spółek rolnych należących do holdingu. Do Krajowej Grupy Spożywczej wytypowano 15 podmiotów z sektora rolno-spożywczego, m.in. spółka „DANKO” Hodowla Roślin sp. z o.o., ELEWARR sp. z o.o., Hodowla Zwierząt i Nasiennictwo Roślin Polanowice sp. z o.o., Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego sp. z o.o., Kombinat Rolny Kietrz sp. z o.o. Ma przyczynić się do dywersyfikacji spółek Skarbu Państwa, bo przewidziana jest jej działalność w takich dziedzinach jak hodowla roślin czy nasiennictwo. Na konferencji prasowej można było usłyszeć, że jest to pierwszy krok do konsolidacji całego rynku rolno-spożywczego. Co ciekawe, choć tak bardzo mówi się o polskim rynku, z zapowiedzi wynika, że nie tylko, lecz także zagraniczne podmioty będą mogły dołączyć do holdingu. 

Holding ma zapewniać rezerwy strategiczne, które w niepewnej sytuacji gospodarczo-politycznej jest dodatkowym elementem gwarantującym bezpieczeństwo żywności dla naszego kraju. 


Zobacz także: Jak przygotować dobrej jakości biznesplan w ramach PROW i innych programów

Źródło:

Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Ministerstwa Aktywów Państwowych - portal gov.pl 

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41735 )
Array ( [docId] => 41735 )