Pomoc dla zakładu budżetowego czyli użyczenie narzędzi zamiast dotacji

Data: 08-06-2017 r.

Miasto nie może przekazać istniejącemu zakładowi budżetowemu dotacji na rozszerzenie działalności. Samorząd może jednak nabyć samodzielnie niezbędne narzędzia, a następnie przekazać je zakładowi budżetowemu w użytkowanie.

Kielecka RIO odpowiedziała na pismo burmistrza, dotyczące możliwości przekazania z budżetu gminy środków finansowych funkcjonującemu zakładowi budżetowemu. Miałyby być one przeznaczone na rozszerzenie działalności zakładu.

Dotacja wyłącznie dla nowych jednostek

Burmistrz brał pod rozwagę art. 15 ust. 5 ustawy o finansach publicznych. Zgodnie z nim, nowo tworzonemu samorządowemu zakładowi budżetowemu może być przyznana jednorazowa dotacja z budżetu na pierwsze wyposażenie w środki obrotowe. Tu mamy jednak do czynienia z zakładem już istniejącym.

Zastosowania nie będzie miał też art. 15 ust. 3, zgodnie z którym zakład może otrzymać z budżetu dotacje przedmiotowe, dotacje celowe na zadania bieżące oraz dotacje celowe na finansowanie lub dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji.

Uchwała o doposażeniu zakładu

Rozwiązaniem, jakie zasugerowała izba może być zakup niezbędnych narzędzi bezpośrednio ze środków budżetu gminy oraz przekazanie ich samorządowemu zakładowi budżetowemu w użytkowanie. Takie rozwiązanie wymaga podjęcia przez organ stanowiący uchwały o doposażeniu zakładu w związku z poszerzeniem jego działalności.

Źródło:

RIO w Kielcach (znak K.0542.ZF.20.KK.2017).


Tagi: dotacje

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wypłata dodatkowego wynagrodzenia rocznego w 2016 r.

pobierz

Resort finansów wyjaśnia jak liczyć prewspółczynnik

pobierz

Przetwarzanie danych osobowych w urzędach

pobierz

Zasady udostępniania informacji publicznej. Obowiązki urzędów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40464 )
Array ( [docId] => 40464 )