Szukasz pieniędzy na pokrycie wkładu własnego w projekcie

Data: 27-07-2017 r.

Czy jako gmina miejsko-wiejska mamy szansę otrzymać kredyt na preferencyjnych warunkach, aby pokryć wkład własny na wykonanie projektu?

Gmina miejsko-wiejska ma szansę uzyskać kredyt na preferencyjnych warunkach. Znaczna część instytucji kredytowych, obserwując potrzebę podmiotów publicznych finansowania wkładów własnych na realizację projektu, oferuje wiele instrumentów pozwalających na pokrycie wkładów.

 

Jedną z form uzyskania niezbędnych środków jest kredyt pomostowy. Tego rodzaju kredyt jest przyznawany do wysokości wsparcia, o które ubiega się beneficjent.

W przypadku skorzystania z tego rodzaju kredytu powinieneś wiedzieć, że bank przed wydaniem promesy kredytowej będzie dokonywał wstępnej oceny twojej zdolności kredytowej oraz projektu, o którego dofinansowanie się ubiegasz.

Przyznanie kredytu pomostowego bank zazwyczaj uzależnia w promesie kredytowej od podpisania przez wnioskodawcę umowy o dofinansowanie, a należność kredytową w umowie kredytu zabezpiecza cesją praw z umowy o dotację.

W promesie kredytowej szczególną uwagę zwróć na poprawność i zgodność z ustaleniami zapisów:

  • wysokości kredytu,
  • nazw programu operacyjnego, działania, poddziałania, schematu,
  • procentowej wartości wysokości kredytu,
  • daty, która odnosi się do czasu, w jakim promesa ma być ważna.

Więcej na temat promesy przeczytasz w poradzie pt. "Dwie kluczowe informacje, których nie może zabraknąć w promesie kredytu" (wydanie nr 37 „Funduszy unijnych w pytaniach i odpowiedziach” z lutego br.

Powinieneś pamiętać, że podpisanie umowy o dotację nie jest gwarancją jej otrzymania, jeżeli wnioskodawca nie dopełni warunków projektu. W takim przypadku bank niechętnie zabezpiecza się jedynie cesją wierzytelności z umowy o dotację i dokonuje dodatkowych zabezpieczeń na majątku wnioskodawcy.

Kredyty pomostowe charakteryzują się zwykle daleko idącą elastycznością. Przy braku możliwości zdefiniowania daty wypłaty dotacji bank umożliwia realizatorowi projektu spłatę kredytu w późniejszym terminie, jak również spłaty jednorazowej albo w ratach.

Paulina Sawicka, adwokat zajmujący się prawem zamówień publicznych oraz funduszami unijnymi

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wypłata dodatkowego wynagrodzenia rocznego w 2016 r.

pobierz

Resort finansów wyjaśnia jak liczyć prewspółczynnik

pobierz

Przetwarzanie danych osobowych w urzędach

pobierz

Zasady udostępniania informacji publicznej. Obowiązki urzędów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40592 )
Array ( [docId] => 40592 )