Niewykorzystane środki z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Data: 09-03-2022 r.

Ministerstwo Finansów przedstawiło stanowisko dotyczące ujęcia w budżetach JST roku 2022 niewykorzystanych środków finansowych, otrzymanych w ramach konkursu: Rosnąca Odporność, Najbardziej Odporna Gmina, Gmina na Medal #SzczepimySię, pochodzących z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Zgodnie z określonymi w regulaminach zasadami organizacji i przebiegu wskazanych konkursów, otrzymane – w ich wyniku – nagrody, pochodzą ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Laureaci Konkursu otrzymane nagrodę mogą przeznaczyć na dowolny cel związany ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzenianiu się, profilaktyką oraz zwalczaniem skutków, w tym społeczno-gospodarczych COVID-19.

Rozliczenie otrzymanych nagród przebiegać ma na zasadach określonych w art. 65 ust. 13 ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem o zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.

Zgodnie z przepisami po zakończeniu roku budżetowego wójt (burmistrz, prezydent miasta), zarząd powiatu oraz zarząd województwa dysponujący środkami zgromadzonymi na wyodrębnionym rachunku dochodów przedkładają organowi stanowiącemu jednostki samorządu terytorialnego informację o wykonaniu planu finansowego tego rachunku.

W przypadku ww. środków nie ma szczególnych regulacji, które określałby inne uwarunkowania wydatkowania tych środków. Zatem w kwestii ich planowania i wykonywania, mają zastosowanie przepisy ogólne, m.in. przepisy ustawy o finansach publicznych i jej akty wykonawcze.

Środki z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 mają charakter budżetowy i powinny zostać ujęte w budżecie JST w roku, w którym zostały przekazane jednostce samorządu terytorialnego, z zachowaniem ich wyodrębnienia w ramach szczególnych zasad wykonywania budżetu JST, o których mowa w art. 237 ust. 1 ustawy o finansach publicznych.

W przypadku niewykorzystania środków z ww. funduszu w danym roku budżetowym będą one stanowiły przychody budżetu roku kolejnego zgodnie z art. 217 ust. 2 pkt 8 ustawy o finansach publicznych. Powinny zostać ujęte w § 905 „Przychody jednostek samorządu terytorialnego z niewykorzystanych środków pieniężnych na rachunku bieżącym budżetu, wynikających z rozliczenia dochodów i wydatków nimi finansowanych związanych ze szczególnymi zasadami wykonywania budżetu określonymi w odrębnych ustawach.

Źródło:

Pismo ministra finansów z 24 lutego 2022 r., nr ST1.4761.2.1.2022

Oprac.red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wypłata dodatkowego wynagrodzenia rocznego w 2016 r.

pobierz

Resort finansów wyjaśnia jak liczyć prewspółczynnik

pobierz

Przetwarzanie danych osobowych w urzędach

pobierz

Zasady udostępniania informacji publicznej. Obowiązki urzędów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41465 )
Array ( [docId] => 41465 )