Co zrobić gdy kierowca błędnie oznaczy aktywność na karcie

Data: 20-10-2015 r.

Może się zdarzyć, że kierowcy, który zabrał kartę z tachografu na weekend, nie uda się prawidłowo uzupełnić na karcie kierowcy informacji o swoich aktywnościach. Przyczyną może być nieznajomość tej funkcjonalności, nieumiejętne jej wykonanie, lub awaria. W takiej sytuacji niezbędne będzie wyposażenie kierowcy w zaświadczenie o działalności, które będzie potwierdzało fakt odbycia odpoczynku.

Najlepiej uzupełnić powstałe braki jak najszybciej udając się do firmy. Jednak nawet podczas takiego przejazdu po brakujący dokument kierowca może zostać zatrzymany do kontroli. Co wtedy? Oczywiście za brak udokumentowania wszystkich okresów aktywności będzie grozić kara. Można jednak spróbować jej w takiej sytuacji uniknąć.

Warto wcześniej – po nieudanej próbie dokonania wpisu manualnego – wykonać wydruk z tachografu. Na takim wydruku należy zapisać brakujące informacje o odebranym odpoczynku tygodniowym, podając datę i godzinę jego rozpoczęcia i zakończenia (czyli kiedy karta została wyjęta i kiedy ponownie zalogowana w tachografie). Taką informację trzeba również opatrzyć podaniem przyczyny braku wpisu manualnego np. o awarii tachografu i na koniec czytelnie podpisać. Powinno to uchronić kierowcę od ukarania. Nie mniej jednak warto później zaopatrzyć się w „weekendówkę”, ponieważ pominiętego wpisu manualnego już nie da się uzupełnić.

Paweł Miklis, specjalista w zakresie transportu

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 37918 )
Array ( [docId] => 37918 )