Jak wystawiać zaświadczenia o nieprowadzeniu, gdy kierowca jeździ dwoma autami

Autor: Ewa Matejczyk
Data: 24-01-2017 r.

Przepisy wymagają udokumentowania aktywności kierowcy z okresu 28 dni wstecz, a nie aktywności pojazdu z tego okresu. Dlatego nie trzeba wystawiać zaświadczenia, jeśli kierowca zmienił pojazd.

Podczas kontroli inspektorzy żądają od kierowcy udokumentowania aktywności z okresu 28 dni wstecz. Gdy kierowca prowadzi pojazd wyposażony w tachograf analogowy, musi okazać do kontroli wykresówki z bieżącego dnia i poprzednich 28 dni. W przypadku tachografu cyfrowego powinien okazać kartę z zarejestrowanymi danymi z tego okresu. Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu jest wystawiane po to, aby udokumentować okresy, za które nie ma wykresówek lub danych z tachografu cyfrowego.

 

Kierowcy, który przez kilka dni prowadził inną ciężarówkę niż zwykle i posiada zapisy tachografu z okresu jej prowadzenia, nie trzeba wystawiać żadnego zaświadczenia. Musi je mieć przy sobie jedynie za te okresy, gdy nie prowadzi żadnego z samochodów. Potwierdza to treść art. 31 ust 1 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców, zgodnie z którym przedsiębiorca wykonujący przewóz drogowy ma obowiązek wystawić kierowcy zatrudnionemu u niego zaświadczenie, w przypadku gdy kierowca:

  1. przebywał na zwolnieniu lekarskim,

  2. był na urlopie wypoczynkowym,

  3. miał czas wolny od pracy,

  4. prowadził pojazd wyłączony z zakresu stosowania rozporządzenia nr 561/2006 lub umowy AETR,

  5. wykonywał inną pracę niż prowadzenie pojazdu,

  6. pozostawał w gotowości.

Zapamiętaj!

Wykresówek nie należy zostawiać w innym pojeździe w przypadku jego zmiany, lecz mieć je zawsze przy sobie w trakcie wykonywania przewozu drogowego.

Kierowcy muszą używać wykresówek lub kart kierowcy w każdym dniu, w którym prowadzą pojazd, począwszy od momentu, w którym go przejmują. W dniach, kiedy nie prowadzą, nie mają obowiązku rejestrowania swojej pracy na wykresówkach i za te okresy powinni posiadać zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu.

Ewa Matejczyk, prawnik specjalizujący się w przepisach transportowych

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 39944 )
Array ( [docId] => 39944 )