Kiedy kierowca może odłożyć tygodniowy odpoczynek

Data: 28-11-2014 r.

Kierowca wykonujący zagraniczny pojedynczy przewóz osób może skorzystać z odstępstwa w odebraniu odpoczynku. Warunkiem jest, że jedzie w załodze, a nie, gdy w aucie jest kilku kierowców. To efekt sprostowania do rozporządzenia nr 1073/2009.

Sprostowanie odnosi się do jednego z warunków rozporządzenia nr 561/2006, jakie kierowca wykonujący sam lub w załodze międzynarodowy okazjonalny przewóz osób autokarem musi spełnić, aby odłożyć odpoczynek tygodniowy o maksymalnie 12 dób.

Chodzi o załogę

Teraz wiadomo, że zamiast „kilku kierowców” pojazd musi prowadzić „załoga kilkuosobowa” zdefiniowana w rozporządzeniu nr 561/2006. Zatem jeżeli w godzinach od 22.00 do 6.00 autem kieruje załoga, to kierowcy mogą je prowadzić bez przerwy na normalnych zasadach nie więcej niż po 4,5 godziny. Natomiast gdy pojazd prowadzi jeden kierowca, to w tych godzinach może jechać maksymalnie przez 3 godziny bez przerwy.

Używanie określenia „kilku kierowców” zamiast „załoga” mogło prowadzić do sytuacji, w której jedną trasę obsługuje kilku kierowców i każdy z nich mógłby odłożyć swój tygodniowy odpoczynek.

Kłopoty z interpretacją

Pierwotny tekst rozporządzenia nr 561/2006 mówi, że w drodze odstępstwa kierowca wykonujący pojedynczy zagraniczny przewóz osób autokarem może odłożyć tygodniowy odpoczynek o maksimum 12 dób po poprzednim regularnym tygodniowym odpoczynku. Jest to możliwe m.in., pod warunkiem że samochód obsługuje kilku kierowców lub, gdy prowadzi go jeden kierowca, okres jazdy zostaje skrócony do 3 godzin, jeżeli odbywa się ona w godzinach od 22.00 do 6.00.

Sformułowanie „pojazd obsługuje kilku kierowców” mogło sugerować, że kierowcy podczas wykonywania przewozu mogą się zmieniać. Tymczasem kilku kierowców to niekoniecznie to samo, co załoga.

Jakub Wolański, doradca do spraw transportu

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 36117 )
Array ( [docId] => 36117 )

Array ( [docId] => 36117 )