Niemcy przedłużają kontrole graniczne

Data: 17-11-2015 r.

Niemcy poinformowały Komisję Europejską, że przedłużają kontrole graniczne w związku z napływem uchodźców o następne 30 dni - powiedziała w piątek rzeczniczka KE ds. migracji Natasha Bertaud.

"Komisja nie sprzeciwia się temu, ale przypomina, że podejmowane działania muszą być proporcjonalne" - dodała rzeczniczka.

Berlin przywrócił czasowo kontrole na granicy z Austrią dwa miesiące temu w związku z napływem imigrantów. Zgodnie z Kodeksem Schengen upłynął już zatem maksymalny okres, na jaki państwo może w sytuacji zagrożenia dla porządku publicznego tymczasowo przywrócić kontrolę na granicach wewnętrznych UE. Jak wyjaśniła w piątek KE, niemieckie władze postanowiły jednak skorzystać z innego paragrafu Kodeksu Schengen, który umożliwia wprowadzenie tych kontroli aż na sześć miesięcy.

KE poinformowała też, że otrzymała notyfikację od Szwecji o przywróceniu kontroli granicznych na 10 dni. Ze wstępnej oceny wynika, że decyzja Sztokholmu jest zgodna z zasadami strefy Schengen – poinformowała rzeczniczka.

Z kolei Federalny Minister Spraw Wewnętrznych Thomas de Maizière, zapowiadając przejściowe zawieszenie porozumienia z Schengen i przywrócenie tymczasowej kontroli na południowych granicach Niemiec powiedział mi.in.: „W tym momencie Niemcy wprowadzają przejściowo ponownie kontrole graniczne na granicach wewnętrznych UE. W pierwszej kolejności będzie to dotyczyć głównie granicy z Austrią.

Celem tych działań jest ograniczenie obecnego napływu migrantów do Niemiec i powrót do uporządkowanych procedur przy wjeździe. Konieczne jest to także ze względów bezpieczeństwa. Tak przewiduje kodeks graniczny Schengen.

Niemcy w dalszym ciągu będą przestrzegać obowiązujących europejskich i krajowych zaleceń dotyczących ochrony uchodźców”.

Źródło:

PAP,  Ambasada Niemiec w Warszawie

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 38047 )
Array ( [docId] => 38047 )

Array ( [docId] => 38047 )