Autostrady bez bramek

Autor: Adam Hrycak
Data: 09-04-2014 r.

Ministerstwo infrastruktury pracuje nad projektem, który ma ułatwić kierowcom poruszanie się po autostradach. Założenie jest takie, że nie będą oni musieli zatrzymywać się przy każdej bramce w celu uiszczenia opłat.

Kierowcy prawdopodobnie unikną uciążliwego stania w korkach przy poborze opłat. Za przejazd będzie można zapłacić drogą elektroniczną. Zgodnie z obietnicą minister Elżbiety Bieńkowskiej na wprowadzenie takich udogodnień poczekamy najbliższych kilka, może kilkanaście miesięcy, ale na pewno nie będzie to trwało wiele lat.

Okazało się, że obecny system bramek przy wjeździe i wyjeździe z autostrady nie zdaje egzaminu – szczególnie w godzinach szczytu, przez co wypaczony jest sens budowy tego rodzaju dróg, jakim jest skrócenie czasu podróży.

Ministerstwo nie precyzuje, jakie będą szczegóły nowego systemu poboru opłat, ponieważ dopiero analizuje poszczególne rozwiązania. Ogólne założenie jest jednak takie, aby kierowca mógł przejechać całą autostradę nie zatrzymując się na bramkach. Powinno na tym zależeć również prywatnym operatorom autostrad, ponieważ zwiększenie liczby pojazdów na odcinkach, którymi zarządzają oznacza dla nich większy zysk.

Najprawdopodobniej nowy system poboru opłat zostanie oparty o przeznaczony dla kierowców aut ciężarowych system viaTOLL. Pod uwagę brane są również winiety naklejane na szybę.

Obecnie w przypadku odcinków A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław–Gliwice Sośnica kierowcy samochodów osobowych mają możliwość płacenia za przejazd dzięki elektronicznemu systemowi poboru opłat.

Adam Hrycak, prawnik, specjalista z zakresu transportu drogowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34609 )
Array ( [docId] => 34609 )

Array ( [docId] => 34609 )