Droga S69 nadal nie jest gotowa

Data: 24-11-2013 r.

Droga ekspresowa S69 między Żywcem a Bielskiem-Białą miała być gotowa 30 listopada 2012 roku. Mija właśnie prawie rok, a trasa nadal nie jest ukończona. Termin jej oddania przesuwano już kilkukrotnie.

Droga S69 to newralgiczne połączenie Śląska ze Słowacją. Przez ostatni rok niewiele się na tej budowie wydarzyło. Jeżeli stopień zaawansowania prac nadal tak będzie wyglądał, to Słowacy, którzy później zaczęli budować drogę szybkiego ruchu po swojej stronie, skończą ją wcześniej niż Polacy, chociaż zaczęli prace dużo wcześniej.

 

Wiceminister transportu Andrzej Massel przyznał, że opóźnienia powstawały już od początku realizacji kontraktu. Wynikały m.in. z nieodpowiedniej mobilizacji pracowników oraz niedotrzymywania terminów. Problemy związane z inwestycją pogłębiły się we wrześniu zeszłego roku, gdy spółka Mostmar ogłosiła upadłość. Wówczas na ponad miesiąc stanęły roboty mostowe. Obecnie głównym powodem opóźnień w realizacji kontraktu jest brak bieżącej płynności finansowej lidera konsorcjum, czyli Polimeksu-Mostostal. Okazało się, że wykonawca nie realizuje swoich zobowiązań wobec podwykonawców.

W 2013 roku wykonawca drogi S69 przedstawił cztery aktualizacje harmonogramu. Jednak po miesiącu od zaprezentowania każdej z nich pojawiały się opóźnienia. Wynika z tego jasno, że wykonawca nie jest w stanie zaplanować i stworzyć harmonogram robót, w którym zostałby określony realny termin dokończenia kontraktu.

Ostatni z obowiązujących terminów minął 14 października. Nie ma szansy na oddanie do ruchu w tym roku nawet połowy odcinka od węzła Mikuszowice do węzła Buczkowice.

Źródło: rynekinfrastruktury.pl


Izabela Kunowska
, specjalista z zakresu transportu drogowego


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33604 )
Array ( [docId] => 33604 )